Túl magas klorátmennyiség lehet az üdítőkben, ami veseproblémákat okozhat.
A belgiumi Coca-Cola Europacific Partners hétfőn nagyszabású termékvisszahívást hajt végre, mert a megengedettnél magasabb mértékben mutattak ki klorátot az üdítőkben, amelyeket Belgiumban, Luxemburgban, Hollandiában és Franciaországban is értékesíthettek – írja a Le Soir belga napilap.
Több millió dobozos és üvegpalackos üdítő lehet érintett, ezek között vannak a Coca-Cola, Sprite, Fanta, Fuze Tea, Minute Maid, Nalu, Royal Bliss és Tropico elnevezésű termékek, valamint a zéró és a light Coca-Cola is. Tavaly november 23. és december 3. között, a genti telephelyen gyártották ezeket az üdítőket, azonosító kódjuk a 328 GE és 338 GE között mozog – ezt vagy a fémdoboz aljáról vagy az üveg nyakán lévő cimkéről lehet leolvasni.
Egy szakember becslése szerint a Brüsszeltől nagyjából 50 kilométerre található telephelyen egyetlen gyártósoron naponta százezer doboz kólát gyártanak.
A Coca-Cola Europacific Partners Belgium arra kéri a fogyasztókat, hogy az érintett termékeket ne fogyasszák el, és vigyék vissza őket abba az üzletbe, ahol vásárolták, az árát visszafizetik. A visszahívás nem érinti a műanyag palackos termékeket.
A klorát egy klóros fertőtlenítőszer, amit a víz tisztítására használnak. Az Európai Bizottság 2020-ban szigorított a perklorát és a klorát határértékein, mert a koronavírus-járvány miatt túl sok került az anyagból az élelmiszerekbe és a vizekbe. Az EU már 2011-ben betiltotta az anyagot tartalmazó gyomirtókat, de a járvány kezdete óta a vizek klórozásával és a különböző fertőtlenítő szereken keresztül folyamatos a klorát utánpótlása.
A szigorításra azért volt szükség, mert a klorát veseproblémákat okoz, és a vér hemoglobinját is károsítja. Az általános fertőtlenítésre használt hipoklorit termékek bomlása során is keletkező perklorát pedig gátolja a jód-felvételt, és így pajzsmirigyproblémákat okozhat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
