Jócskán megcsappant a lakossági állampírok vonzereje 2024 év utolsó harmadában, így a tervezetthez képest százmilliárdokkal kevesebbet vásároltak belőlük tavaly az emberek – számolta ki az Azénpénzem.hu.
A tervezetthez képest 650 milliárd forinttal kevesebb lakossági állampapírt vásároltak tavaly az emberek – számolta ki az Azénpénzem.hu az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) friss adataiból.
Míg a 2024-re szóló finanszírozási tervben az szerepelt, hogy 1932 milliárd forinttal nő majd a lakossági állampapírok állománya, a most napvilágra került adatok szerint mindössze 1280 milliárd forint volt az emelkedés. Ebből 94 milliárd forinttal az euró alapú állampapír állománya nőtt, a lakossági forint állampapíroké 1185 milliárd forinttal hízott.
Az ÁKK adatai szerint a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) állománya 2024. december végére 31,7 milliárd forinttal csökkent, amely így 6961,0 milliárd forintot tett ki. Mindössze egy hónap alatt, november végéhez képest 92 milliárd forintos a csökkenés. Vagyis már decemberben elkezdték visszaváltani ezt a papírt az emberek – írta a portál.
Tavaly több lépcsőben is csökkentette a lakossági állampapírok kamatát az ÁKK. A tavalyi kedvenc, a januárban bevezetett FixMÁP még 7 százalékos kamattal indult, de a kétszeri csökkentés után már csak 6,5 százalékot fizetett. Októberig sorra csökkentek a kamatok, a megújított MÁP Plusz kezdő kamata is 6,25 százalékról 5,75 százalékra mérséklődött.
A kamatcsökkenésekkel el is fogyott a lakosság érdeklődése: augusztus végéig nettó 1148 milliárd forinttal nőtt a forint lakossági állampapír-állomány 2024-ben, de attól kezdve már érdemi növekedés nem történt, az év végéig összesen csak 40 milliárd forint többletet tud felmutatni.
Ezek után nem csoda, ha azon aggódik a kormányzat, hogy mit fognak tenni az idei kamatkifizetésekkel az emberek. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hétfői Facebook-videójában közvetlenül az emberekhez szólva azt mondta, hogy a kapott összeget fogyasztásra, utazásra vagy otthonfelújításra fordíthatják, vagy éppen ingatlanba vagy kedvező kamatozású lakossági állampapírba újra befektethetik.
Orbán Viktor miniszterelnök pedig szerdán már úgy interpretálta a kamatfizetést, mintha a kormány osztogatna ajándékot az embereknek. Ezzel a legnagyobb gond az, hogy az nem teljesítmény, ha egy ország kamatot fizet a hitelezőinek, akik a költségvetési hiányt finanszírozzák. Ez mindössze annyit jelent, hogy nincs államcsőd. Az pedig minimumelvárás, ha ismét pénzt szeretne látni az emberektől – írta a portál.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
