Technikailag képesek lehetnek az automaták kezelni a befőttesüvegeket, de ha úgy is döntenének, hogy ezeket is visszaválthatóvá teszik, még egy nagy vizsgálatot végig kellene csinálni.
Miért maradtak ki a befőttes üvegek a visszaváltási rendszerből? Erről kérdezte a G7 a Mohu Mol Hulladékgazdálkodási Zrt.-t. A cég azt válaszolta: konkrét terv még nem létezik arra, hogy a mostani rendszert kiterjesszék, de vizsgálják, hogy egy második ütem keretében van-e lehetőség bevonni az ilyen üvegeket is.
A Mohu azt is közölte, hogy technikailag képesek lehetnek az automaták kezelni a befőttesüvegeket, már persze a mostani mérethatárokkal, 0,1 és 3 liter közöttieket. Eddig 30 ezer fajta italcsomagolást regisztráltak, újat pedig úgy vehetnek be, hogy annak át kell előbb esnie egy előzetes vizsgálaton, hogy megnézzék, kompatibilis-e az automatákkal.
Jogilag egyébként nem a befőttesüveg maradt ki, hanem az italosüveg került be extra szolgáltatásként a rendszerbe. Az EU újrahasznosítási irányelvében ugyanis csak a PET-palackok és a fém italosdobozok visszaváltásáról van szó, az, hogy az üvegek egy része bekerült a visszaváltási rendszerbe, magyar döntés volt, például Ausztriában vagy Szlovákiában sem váltják vissza a befőttesüvegeket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
