Már nem Kína Németország legnagyobb külkereskedelmi partnere.
Az Egyesült Államok tavaly 2016 óta először megelőzte Kínát Németország legnagyobb kereskedelmi partnereként – derül ki a “Germany Trade & Invest” (GTAI) szövetségi gazdaságfejlesztési ügynökség nem nyilvános, a dpa hírügynökség által megteknitett tanulmányából.
Az előzetes adatok szerint 2024-re mintegy 255 milliárd euróra emelkedett a német export és import az Egyesült Államokkal. Ez nyolcmilliárd euróval haladja meg a második legfontosabb kereskedelmi partnerrel, Kínával bonyolított forgalmat. A rangsorban Hollandia, Franciaország és Lengyelország következik.
Kína a legnagyobb autóipari piac, de egyrészt a helyi termelés növekszik, másrészt a német gyártók a kínai autógyártók növekvő versenyével küzdenek
– áll a tanulmányban. Az élelmiszerek és az elektrotechnika exportja viszont pozitívan alakult.
Németországot az a veszély fenyegeti, hogy a két legfontosabb gazdasági partnere közötti újabb vámviták kiújulása esetén a frontok közé kerül: “Egyelőre nem világos, hogy a Trump vezette USA milyen mértékben veszi célba az EU-t és így Németországot is a kereskedelempolitikájában.” A GTAI szerint az amerikai-kínai kereskedelmi konfliktus eszkalálódásával erősödhet a Németországra nehezedő nyomás az Egyesült Államokhoz való igazodáshoz.
Trump gyakorta felhánytorgatja, hogy a világ „kihasználja” az USA-t, amennyiben az ország külkereskedelmi egyenlege negatív, vagyis többet importál, mint amennyit exportál. Külön nevesíteni szokta az autóipart, és azon belül is a német autókat. Még mindig nem világos, hogy a megválasztott amerikai elnök milyen vámpolitikára készül.
Az optimista előrejelzések szerint differenciált és fokozatosan bevezetett vámemelések várhatóak. A pesszimista előrejelzések szerint Trump egyszeri, drasztikus vámemelést fog végrehajtani.
A magyar gazdaság – ahogy azt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nem győzi túlhangsúlyozni – erősen függ a némettől, bármilyen, a német gazdaságot hátrányosan érinti fejlemény hátrányosan érinti a magyar gazdaságot is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
