Hat végrehajtó ismerte be, hogy fizetett a pozíciójáért, ügyükben május elején dönthet a bíróság. A 24.hu szerint azonban nem veti fel őket a pénz.
Valószínűleg május negyedikén hoz döntést a Fővárosi Törvényszék annak a hat végrehajtónak a sorsáról, akik a Schadl–Völner-korrupciós ügy előkészítő tárgyalásán beismerték, hogy kinevezésükért cserébe nagy összegeket fizettek Schadl Györgynek, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnökének. Az ügyészség szerint Schadl a befolyására, valamint Völner Pál államtitkárral kialakított korrupciós kapcsolatára hivatkozva állapodott meg előzetesen hét társával arról, hogy pénzért cserébe elintézi a végrehajtói kinevezésüket. A vád szerint a hét végrehajtó (akik közül bűnösségüket hatan ismerték be) összesen 924 millió forintot adott Schadlnek.
Az ügyészség játszmáján is múlik, kitartanak-e Schadl mellett egykori emberei
Már a héten kiderül, hogy Schadl György mögül hány olyan végrehajtó farol ki, aki neki köszönhette pozícióját. Ebből leszűrhető lesz az is, hogy a végrehajtói kar elnökének mennyire maradt erős a hatalma, miután az általa kiépített rendszer összeomlott. Eddig négy vádlott ismerte be a bűnösségét, és tizenegy olyan szereplője maradt az ügynek, aki még érdekelt lehet abban, hogy bedobja a törölközőt.
A 24.hu összesítése szerint az érintett végrehajtók azonban ennél jóval több pénzt kerestek: a portál azt írja, hogy irodáik a megalakulásuk óta összesen 2 milliárd 319 millió forintos profitot termeltek, vagyis több mint kétszer annyit, mint amennyit a vád szerint Schadl Györgynek fizettek a kinevezésükért cserébe. Ha a két összeg különbsége – vagyis csaknem 1,4 milliárd forint – valóban a végrehajtók zsebébe került, akkor igen olcsón megúszhatják az egész ügyet.
Ugyanis a beismerő vallomást tett végrehajtók ellen hivatali vesztegetés a vád, az ügyészség indítványa alapján négyen kapnának három, ketten pedig öt év felfüggesztett börtönbüntetést, valamint ötmillió forintos pénzbüntetést amellett, hogy eltiltanák őket a jogi végzettséghez kötött foglalkozásköröktől, de csak öt évre.
Nehéz helyzetbe hozhatja Schadlt, hogy többen is bűnösnek vallották magukat a Völner-Schadl-ügyben
Az előkészítő ülésen négyen is elismerték a bűnösségüket. Ketten a korrupt végrehajtók kinevezésével összefüggésben, ketten pedig a Schadl György nyaralójának szabálytalan átépítése ügyében vallották a vádirattal egyezően bűnösnek magukat. Beismerte a Völner-Schadl-ügy bírósági tárgyalását előkészítő ülésen a bűnösségét négy vádlott is. A XXII. rendű vádlott, P.
A bíróság előtt azonban olybá tűnt, hogy egyiküket sem veti fel a pénz: akadt köztük olyan, aki azt vallotta, hogy jelenleg autóalkatrész-kiszállítóként dolgozik, és olyan is, aki azt mondta, azért fizetett Schadlnek 197 milliót a kinevezéséért, mert azt hitte, ezzel javíthat anyagi helyzetén, azonban ennek pont az ellenkezője történt.
Schadl György és társai ellen azt követően indult eljárás, hogy kiderült: a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar vezetője Völner Pál igazságügyi államtitkárt lefizetve juttatta pozícióhoz a neki fizető végrehajtójelölteket. Az ügyészség az októberi vádiratában 10 év börtönbüntetést kért Schadl Györgyre, míg Völner Pál volt államtitkárra 8 évet. Schadl és Völner esetében pénzbüntetés kiszabását is kérte az ügyészség, előbbi esetében ez 200, míg utóbbi esetében 25 millió forint, továbbá a jogtalan gazdagodásuk terhére vagyonelkobzást is indítványozott. Az ügyről szóló összes cikkünket ide kattintva olvashatja el:
A Völner-botrány
Kövesse a cikksorozatot a hvg.hu-n!
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
