A háború kitörése óta közel 1000 cég vonult ki Oroszországból.
Zara, Starbucks, McDonald's, Coca Cola, Netflix, Amazon, Nespresso, Samsonite és még sorolhatnánk szinte a végtelenségig azoknak a nyugati cégeknek a névsorát, amelyek Moszkva Ukrajna elleni támadása óta kivonultak az országból. Az elvándorlás akkora méreteket öltött, hogy mostanra az orosz nagyvárosok központjában megszokott látvánnyá váltak a bezárt, közismert márkákat hirdető üzlethelyiségek.

Persze voltak, akik nem maguktól hozták meg a döntést a kivonulásról, hanem egy lista segített nekik ebben. Van ugyanis a Yale egyetem kutatóinak egy folyamatosan frissülő oldala, ahol nyilvántartják, hogy mely európai cégek hagyták már ott Oroszországot és kik azok, akik még mindig üzletelnek ott.

Például a Washington Post állítása szerint a kivonulásra vonatkozó döntést azt követően hozta meg, igen gyors ütemben a McDonald’s, a Coca-Cola és a Starbucks is, hogy keringeni kezdett a sajtóban ez a lista, amelyen ők is rajta voltak.

Külön érdekesség, hogy a magyar cégeket is jegyzik rajta, így megtudhatjuk például, hogy továbbra is aktívan üzletel Oroszországban a Richter Gedeon Nyrt., a Herendi Porcelánmanufaktúra, a Mol, a Rába, a Sanatmetal és a Zwack is.

Ellenben nem nyújt már hiteleket a cégeknek Oroszországban az OTP, befejezte minden tevékenységét a Tungsram (bár ehhez lehet köze annak is, hogy a vállalat csődközelbe jutott) és a Graphisoft szoftverfejlesztő sem vállal már új oroszországi megbízatásokat. A listán szerepel még a Wizz Air is, amiért nem indít jelenleg járatokat Oroszországba.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
