Ausztria eddig nem kapott beleszólást a projektbe, most közösen akarják vizsgálni a magyar óriásberuházás környezeti hatásait.
Közös osztrák-magyar munkacsoportot szeretne felállítani az osztrák szövetségi kormány a Fertő tó melletti magyar óriásberuházás környezeti hatásvizsgálatához – írja a Mérce.hu. A határ magyar oldalán zajló állami beruházást kiemelt nemzetgazdasági jelentőségűvé nyilvánították, amikor a hvg.hu idén tavasszal a helyszínen járt, a helyiek tiltakozása ellenére már épültek a kikötők, bontották a cölöpházakat, közműveket fektettek, terepet rendeztek.
Nem Jesolo, romhalmaz - beeveztünk a Fertő tavi gigaprojekt területére (videó)
A Fertő tavi gigaberuházás gőzerővel fejlődik: állami pénzből már épülnek a kikötők, bontják a cölöpházakat, közműveket fektetnek, terepet rendeznek. Közben a környezetvédelmi engedélyt is módosították, hogy egész évben lehessen a tavat kotorni. A helyiek tiltakoznak, a beruházó hajthatatlan. Mutatjuk a területet földön, vízen, levegőben.
Több mint 50 hektárt alakítanak át a Fertő-Hansági Nemzeti Park világörökségi területén. Mészáros Lőrinc cége, a Mészáros és Mészáros Kft. a Strabagot is megelőzve nyerte az első komolyabb közbeszerzést: 9,3 milliárdból építhet kikötőt 813 vitorlásnak és 500 csónaknak.
Korábban egy osztrák természetvédő szervezet, az Alliance for Nature az UNESCO-hoz fordult, hogy helyezze tiltólistára a Fertő tó magyar oldalán zajló beruházást, mert az tönkreteszi a természeti környezetet. Most pedig a zöldpárti osztrák környezetvédelmi miniszter, Leonore Gewessler a magyar kormányhoz fog fordulni, hogy a környezeti hatásvizsgálatokba vonják be az ausztriai hatóságokat is. A Kronen Zeitung szerint Gewessler arra szeretné felhívni Palkovics László innovációs és technológiai miniszter figyelmét, hogy a projektnek határokon átnyúló hatásai vannak, ezért Ausztria elvárta volna hogy bevonják egy környezeti hatásvizsgálati eljárásba.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
