Eközben a Gyáriparosok és Munkaadók Országos Szövetségének alelnöke úgy számolja, hogy nem lehet nagy a baj, legfeljebb néhány üzemben.
Egyre több a koronavírus miatti megbetegedés a gyárakban is, a hiányzások már 15-20 százalékra rúgnak, de néhol a dolgozók 30 százaléka is kiesik – nyilatkozta László Zoltán, a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke a Népszavának. László szerint országos a probléma, így mindenképpen meg kellene vizsgálni a nem létfontosságú termelést végző, nagy dolgozói létszámmal működő gyárak átmeneti bezárásának kérdését.
Pengeélen táncolunk, ha szó nélkül hagyjuk, hogy miközben az oltások ellenére is agresszívan terjed a vírus, ezrek találkozzanak nap mint nap a gyárakban
– hívta fel a figyelmet. A szakszervezeti vezető információi közvetlenül a dolgozóktól származnak; a vállalatok szerinte igyekeznek elhallgatni az aggasztó híreket. Tud olyan üzemről is, ahol úgy tesztelik a munkásokat, hogy azoknak titoktartási nyilatkozatot kell aláírniuk, és nem szabad elárulniuk, ha pozitív eredményük miatt nem tudnak tovább dolgozni. A megbetegedések miatt eközben túlórára kényszerülnek az egészségesek, a nyomás rajtuk is nő.
Vaklárma
– így értékelte a Népszava kérdésére a felvetést Rolek Ferenc, a Gyáriparosok és Munkaadók Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke. A hivatalos adatok szerint az országban 190 ezer körül mozog az aktív fertőzöttek száma, a termelésben pedig több mint egymillióan dolgoznak. Ez alapján szerinte nem lehetséges a 15-20 százalékos fertőzöttségi arány a gyárakban, legfeljebb egy-két üzemben. Ennél pontos információi neki sincsenek, de a MGYOSZ-nál nem jelezte egy cég sem, hogy nagy lenne a baj.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
