Diplomáciai, sőt jogi úton is követelni fogjuk Németországtól a kártérítést a második világháborús megszállás miatt - ezt hangsúlyozta Alekszisz Ciprasz miniszterelnök, amikor beszédet mondott egy náci mészárlás helyszínén.
A görög Számvevőszék 269,5 milliárd euróban állapította meg a kártérítés összegét. Szeptemberben parlamenti vita kezdődik Görögországban, hogy eldöntsék: hivatalosan is követeljék-e a háborús kártérítést? Németország kategorikusan elzárkózik minden követeléstől mondván, ezt a múltban már rendezték.
A görög államadósság több mint 320 milliárd euró
A németek szerint éppen ennek ellensúlyozására találta ki Görögország a hatalmas összegű kártérítést. Elvben a trojka (Az EU, az Európai Központi Bank és az IMF) tárgyal Görögországgal a hatalmas államadósságról, de Athénban egyértelműen Németországot tekintik felelősnek azért a szigorú álláspontért, mely súlyos gazdasági válságba sodorta Görögországot. Nemrég az IMF szakértői is elhatárolódtak attól a szigorú pénzügyi politikától, mely Görögország lakosság számára súlyos áldozatokat jelentett miközben megakadályozta a gazdasági növekedést és lehetetlenné tette a hitelek visszafizetését. A görög kormány a tárgyalások idején már szóba hozta a második világháborús kártérítés ügyét. Akkor 278 milliárd eurót követeltek. Schäuble német pénzügyminiszter lesöpörte az asztalról a görög követelést.
Alekszisz Ciprasz radikális baloldali pártja jelenleg a szélsőjobbal együtt kormányoz. Mindkét párt elveti ugyan a trojka feltételeit, de végrehajtja azokat, mert más megoldást nem lát. Az életszínvonal folyamatosan csökken Görögországban 2010 óta. Athénban ezért elsősorban Németországot okolják. Ezzel is magyarázható a hatalmas összegű kártérítés újbóli felvetése. Ciprasz miniszterelnök aligha hiheti, hogy ezt Németország elfogadja valamikor, de talán valamelyest javíthat Görögország alkupozícióján az EU-ban, közben pedig növelheti a kormányfő népszerűségét görög honfitársai között.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
