Dráguló percdíjak? Vonzó akciók? A magyar átlagembernek teljesen mindegy, ő minden áron ragaszkodik a saját mobilszolgáltatójához. Még úgy is, ha ráfizet.
Sokan szívják a fogukat, mikor megkapják a havi telefonszámlájukat. Megfogadják, igyekeznek kevesebbet beszélni vagy kevesebb sms-t küldeni, csakhogy kicsivel kevesebbet fizessenek. Odáig már kevesen jutnak el, hogy körülnézzenek a piacon, van-e olyan szolgáltató, akinél olcsóbban lehet telefonálni. Igaz, ember legyen a talpán, aki a különböző szolgáltatók díjait össze tudja vetni egymással. Az pedig külön művészet, hogy a számtengerből kikalkuláljuk, melyik szolgáltató, melyik csomagja a legmegfelelőbb számunkra. Mindezek miatt általában minden marad a régiben és fizetünk, mint a katonatiszt – írja a Bankmonitor.hu.
Ezt a fogyasztói hozzáállást a hivatalos statisztikák is alátámasztják. Bár Magyarország Európai Uniós csatlakozásától kezdve lehetőség van arra, hogy hívószámunkat megőrizve szolgáltatót váltsunk, nagyon kevesen élnek ezzel a lehetőséggel. A Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság tavalyi adatai szerint a 11 millió hazai mobiltelefon előfizetőből mindössze 83 ezren váltottak szolgáltatót 2013-ban. Nem is csoda, hogy a három nagy szolgáltató (T-Mobile, Telenor, Vodafone) piaci részesedése évek óta nagyjából ugyanakkora.
Ennek a passzivitásnak az lehet a magyarázata – mivel a számhordozás már nem bonyolult művelet – hogy az átlagember képtelen eligazodni a tarifadzsungelben. Csakhogy ma már ez sem lehetetlen, hiszen az interneten viszonylag könnyen lehet olyan oldalakat találni, amelyek a banki termékekhez hasonlóan a távközlési szolgáltatások árait hasonlítják össze. Más vélemények szerint az átlagos mobiltelefon-előfizető azért nem mozdul, mert gúzsba van kötve. Amikor régi telefonkészüléke elhasználódik, szolgáltatója rendkívül vonzó áron kínál helyette újat. Ennek azonban ára van: évekre szóló hűségnyilatkozatot kell tenni cserébe. Mire az lejár, szükség lehet egy újabb, modernebb készülékre, így kezdődik minden elölről.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
