Felmérés: a pénz csak akkor boldogít, ha másnak kevesebb van
A pénz csak akkor boldogít, ha másoknak kevesebb van belőle, de tönkre is teheti az életet a hajszolása – erre a cseppet sem frissnek látszó felfedezésre jutottak egy brit felmérés készítői.
Bár az átlag-életszínvonal az utóbbi 40 évben nagyot emelkedett Nagy-Bitanniában, a lépéstartási vágy a szomszédokkal még mindig a legerősebb vagyonosodási ösztökélő. A kutatók úgy találták, hogy a drága autó, a tágas ház, a jó állás csakis akkor boldogító valakinek, ha környezetének, baráti körének csak olcsóbb javai vannak. A gazdagodás vágya egyre többeket késztet túlmunkára, hogy feljebb jusson a társadalmi ranglétrán.
A tanulmány készítői – a Warwick és a Cardiff Egyetem pszichológusai – mintegy 10 ezer embert kérdeztettek meg hét év alatt boldogságérzetükről és vagyoni helyzetükről. Végkövetkezetésük: a gazdasági gyarapodás hajszolása tehetősebb társadalmat produkál, de nem boldogabbat. Aki a pénzt teszi értékrendjében az első helyre, annak erre rámehet családi élete, baráti köre.
Chris Boyce, a tanulmány egyik szerzője mindazonáltal azt is hangsúlyozta, hogy a gazdasági növekedés munkahelyeket teremt, amelyek nemcsak a dolgozó jövedelme szempontjából fontosak, hanem életcélt adóként is – adta hírül a Daily Telegraph című brit lap.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
