Túlzásnak tűnhet, hogy a vatikáni sajtóiroda minden nap, néha naponta többször is ad egy helyzetjelentést a pápa állapotáról, benne olyan triviálisnak tűnő részletekkel, mint hogy jól aludt és reggelizett. Ezeknek a rendszeres közleményeknek nemcsak az információ megosztása a célja, hanem a félinformációk, álhírek elleni fellépés is. Azóta ugyanis, hogy a pápát február 14-óta kórházban ápolják, erőre kaptak a haláláról szóló összeesküvés-elméletek. A közösségi média pedig termékeny táptalaja ezeknek.
Miközben Ferenc pápát kétoldali tüdőgyulladással kezelték, az olasz TikToker Ottavo például akadálytalanul bejutott a kamerájával a római Gemelli-kórház egyik kórtermébe. Szerette volna bebizonyítani a közösségi médiában hetek óta keringő összeesküvés-elméletet: miszerint a 88 éves pápa meghalt, „és a Vatikán ezt nem hajlandó elmondani nekünk”.
A mintegy tízezer követőjének így aztán elmondta, hogy semmilyen biztonsági intézkedést nem tapasztalt a kórházban, amiből levonta a következtetést: „Soha nem tudtam volna idáig eljutni, ha ott lenne. Emiatt véleményem szerint Ferenc pápa meghalt.” Azt elegánsan figyelmen kívül hagyta, hogy Ferenc pápát nem abban a kórházi szárnyban kezelték, ahová ő bejutott.
Ottavo előtt egy másik TikToker, Er Bombolino is megpróbált bejutni a kórházba, hogy bebizonyítsa, a pápa meghalt. Ő is rossz kórteremben kötött ki.
Ahogy a The Guardian írja, azóta, hogy a pápa a múlt hónapban kórházba került, a Vatikán csendes harcot vív a közösségi oldalakon keringő, az egészségi állapotával kapcsolatos álhírekkel, összeesküvés-elméletekkel és mesterséges intelligencia által generált képekkel. Például azzal, hogy rendszeresen jelentkezik friss hírekkel az egyházfő állapotáról, sőt múlt csütörtökön egy hangüzenetet is közzétettek, amelyen a pápa anyanyelvén, spanyolul mondott köszönetet azoknak, akik imádkoztak a gyógyulásáért. A hangfelvételnek azonban nemcsak a köszönet kinyilvánítása volt a célja, hanem az is, hogy a Vatikán reagáljon a pápa haláláról szóló álhírekre.
Noha a legfrissebb hírek szerint az egyházfő már nincs közvetlen életveszélyben, és jól reagál a kórházi kezelésre, az egészségi állapotáról szóló álhírek terjedésére ez nincs különösebb hatással. A közösségi médiában rendszeresen felbukkan a halálhíre, hamis fotók terjednek róla, például ahogy fehér reverendába öltözve fekszik egy kórházi ágyon, oxigénmaszkkal az arcán.
A katolikus egyházhoz kötődő lap, az Avvenire elismerte, hogy a pápa elhúzódó kórházi tartózkodása miatt fennáll a veszélye annak, hogy egyre több álhír fog terjedni egyre szélesebb körben.
A The Guardian azt írja, az álhírek ügyében a rendőrség is gyűjt információkat, és vádemelést is fontolgat.
A két „oknyomozó” TikToker végül egy közös videóban bizonygatta, hogy nem összeesküvés-elméleteket gyártanak, csak odaadó hívei Ferenc pápának. „Csak az igazságot keressük. Hol van Ferenc pápa?”
A kérdés ismerős lehet tavalyról, amikor Katalin walesi hercegné körül lángoltak fel az összeesküvés-elméletek, és a „Where is Kate?”, azaz „Hol van Kate?” kérdés tartotta lázban a nyilvánosságot. Igaz, a Kensington-palota nem a vatikáni utat választotta, és tartózkodott attól, hogy minden nap beszámoljon a hercegné állapotáról, de azt világosan közölték, hogy Katalin januárban hasi műtéten esett át, később pedig ő maga közölte, hogy rákbetegséggel kezelik.