Több ezer baktérium bújik meg a fej- és fülhallgatókon, amiről nem szeretünk tudomást venni. A struccpolitika azonban fertőzésekhez is vezethet – ezzel a néhány perces gyakorlattal megakadályozhatjuk a bajt.
Vegyen egy mély levegőt, és nézze meg tüzetesebben a fülhallgatóit. Tetszik, amit lát? Ha nem, bizony itt az ideje egy nagytakarításnak, amit nemcsak a koszos eszközök, de a fülei is meg fognak hálálni.
Azt már biztosan tudja, hogy a fülzsír nem üldözendő, sőt, védelmet nyújt és szerepe van a fül tisztulásában is. A fülhallgatók hosszú távon megakadályozzák, hogy a fülzsír természetes úton távozzon, így könnyen felhalmozódik és megnöveli a fertőzések kialakulásának kockázatát. Durvább esetben előfordulhat az is, hogy elzáródik a hallójárat, az utóbbi években ugrásszerűen nőtt a halláskárosodással, fülzúgással és különböző fertőzésekkel orvoshoz fordulók száma – mondja Jonathan Webster orvos, nyomatékosítva azt a szakemberek által régóta hangoztatott figyelmeztetést is, hogy a hangos zajnak való kitettség maradandó halláscsökkenést okozhat (az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint 2050-re világszerte minden negyedik ember halláskárosodott lesz valamilyen szinten). Az Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi Szolgálata azt tanácsolja, hogy ne hallgassunk zenét a maximális hangerő 60 százalékánál nagyobb hangerőn, és egy óránál hosszabb ideig egyhuzamban.
A szakember szerint nem véletlenül javasolják fül-orr-gégészek azt sem, hogy a könyökünknél kisebb dolgot ne próbáljunk a fülünkbe tenni. De tudunk fülhallgató nélkül élni? Sokan aligha lennének hajlandók erre, így fontos, hogy figyeljünk a megfelelő higiéniára. A Wired magazin szakértőket kérdezett arról, hogyan lehet megtisztítani fülhallgatókat. Nem kell más, csak néhány háztartási eszköz.
Érdemes elsőként kipróbálni a legegyszerűbb, alkoholmentes fertőtlenítő sprayt vagy törlőkendőt: ezek az eszközök nem károsítják a szilikont és a műanyagot, valamint gyorsan és hatékonyan oldják fel a zsíros szennyeződést. Ezt javasolja Kimberley Bradshaw, a Hearing Aid UK munkatársa is, hozzátéve, hogy érdemes minden használat – különösen sportolás – után áttörölni a fülhallgatót és annak tokját egy nedves törlőkendővel. Ha vezetékes fülhallgatónk van, ne feledkezzünk meg a kábelről sem, amit ugyancsak fontos gyakran fertőtleníteni, hasonló technikával.
Lehet kapni direkt erre a célra kínált fülhallgató-tisztító eszközöket, de mielőtt féktelen költekezésbe kezdenénk, próbáljunk ki egy régi fogkefét, egy vattapamacsot vagy egy fültisztító pálcikát, amivel minden sarokba be lehet jutni. A vattapamacs különösen hasznos a töltőtok belsejének tisztításához, amit ezután kívülről áttörölhetünk egy nedves törlőkendővel. A töltőaljzatnál azonban legyünk óvatosak, az a rész ne érintkezzen nedvességgel.
A mikroszálas kendő is remek tisztítóeszköz, és két legyet üthetünk vele egy csapásra: használhatjuk a fülhallgató és napszemüveg tisztítására is. A lényeg, hogy a kendő finom anyagból készüljön, ami nem karcolja fel a felületet.
Használhatunk enyhe szappanos vizet is a tisztításhoz, előtte viszont mindenképpen ellenőrizzük, hogy a készülék vízálló-e. Amennyiben olyan eszközünk van, amin van levehető szilikonos alkatrész, azt külön is beáztathatjuk egy fél órára.
Egyesek az izopropil-alkohol tisztító erejére esküsznek, érdemes azonban óvatosnak lenni, mert egyes anyagokat károsíthat, ezért mindenképpen hígítsuk vízzel használat előtt.
Az alábbi videóban meg is lehet nézni, hogyan lehet tisztítani a fül- és fejhallgatókat:
Bár különböző városi legendák keringenek arról, hogy egyszerű fújkálással (vagy akinek gusztusa van hozzá, szívással) is ki lehet tisztítani a fülhallgatót, azonban ez kevésbé javasolt, mert ilyenkor nedvesség is kerülhet az eszközbe, amitől az elromolhat.
Tényleg megbetegít a koszos fülhallgató?
Kevés kutatás készült eddig az eszközökön megtelepedő kórokozókról, de annyit tudunk, hogy két baktériumtípus, a staphylococcus és a pseudomonas okozhatnak fertőzést – derül ki Észak-Karolinai Állami Egyetem 2019-es kutatásából, melynek során több különböző fejhallgatóból vettek mintát.
Egy floridai fül-orr-gégész elképesztő megállapításokra jutott, amikor hasonlóképpen a koszos fül- és fejhallgatókat vizsgálta, amelyeken eredményei szerint 2700-szor több baktérium él, mint egy átlagos vágódeszkán, vagy hatszor több, mint a mosogatótálcán a konyhában.
A baktériumok jelenléte nem feltétlenül okoz problémát, de amennyiben olyan fülhallgatót választunk, amely nem illeszkedik jól, esetleg felsérti a hallójáratot, könnyen megfertőződhetünk. A sportolás alatt keletkezett izzadtság és a napi többórás használat ugyancsak sokat tud rontani tud a helyzeten.