Nyolc társuk meghalt; a többieknek az volt a szerencséjük, hogy fémkonténerekben volt a szállásuk.
Több tucat építőmunkást mentettek ki élve fémkonténerekből a Himalájában, miután egy lavina 36 órára csapdába ejtette őket. A lavinát a heves havazás indította el az Uttarakhand állambeli Mana faluban.
A munkások – köztük sok vendégmunkás – a tengerszint felett 3200 méteres magasságban dolgoztak, egy autópályát építettek a távoli régióban.
A konténerekből 46 embert mentettek ki, nyolcan azonban meghaltak. A konténerekben a zord időjárás miatt alakítottak ki ideiglenes szállást számukra, egyébként sátrakban szállásolják el őket. Sokuknak valószínűleg ez mentette meg az életét. Nemcsak biztonságban voltak, de a mentésük is könnyebb volt így.
🚨After 3 days of relentless efforts, the joint rescue op by #ITBP, Army, NDRF & state Govt. at Mana, Chamoli, successfully concludes. 46 lives saved are under medical care, 8 bodies recovered, Sniffer dogs & thermal imaging used. A testament to unwavering courage & coordination! pic.twitter.com/lJ5jCCpJAC
— ITBP (@ITBP_official) March 2, 2025
A Himalájában gyakoriak a lavinák és a földcsuszamlások, különösen télen. A klímaválság azonban egyre súlyosabbá és kiszámíthatatlanabbá teszi a szélsőséges időjárási eseményeket.
A Himalája gleccserei 65 százalékkal gyorsabban olvadtak el a 2010-es években, mint az előző évtizedben, ami arra utal, hogy a hőmérséklet emelkedése máris érezteti hatását a térségben – idéz a CNN egy 2023-as jelentést. A gleccserlejtők eróziója az áradások, földcsuszamlások és lavinák valószínűségét is növeli, ami komoly fenyegetést jelent az ott élőkre.
2021-ben több mint 200 ember halt meg, miután Uttarakhandban egy gleccser egy része összeomlott, és jég, kőzet és víz halálos keverékét sodorta magával, amely egy gátat is áttört.