A Föld legdélebbi kontinensén, az Antarktikán olyan ütemben olvad a jég, hogy a századfordulóra akár fél méterrel is megnövelheti a tengerszintet világszerte.
Látványos képeket adott ki az AFP hírügynökség az Antarktisz környéki olvadó jéghegyekről, valamint a kontinens hó- és jégtakarójának visszahúzódásáról.

A képek nemcsak vizuálisan érdekfeszítők, hanem figyelmeztetést is jelentenek. Az olvadási folyamat ugyanis, ahogyan arról korábban már írtunk, egy megállíthatatlan körforgást indíthat be.

Az Antarktika jégtakarója alatt lévő több mint 100 vulkán és a jégolvadás fokozatosan növelheti a kitörések gyakoriságát és intenzitását, ami tovább fokozza a jégolvadást. Ha ez a folyamat beindul, akkor nincs megállás, és a vége az lesz, hogy a kontinensről leolvadt jég világszerte akkora tengerszint-emelkedést okoz, ami már a kikötővárosokat is veszélyezteti.

Persze ez nem egyik napról a másikra fog bekövetkezni, a századfordulóra mintegy félméteres emelkedéssel számolnak a tudósok. Azt is érdemes hozzátenni, hogy a jégolvadás elsődleges felelőse a globális felmelegedés.

Az Antarktisz jelenleg óránként 17 millió tonna jeget veszít el. Ez olyan, mintha egy hatalmas, minden oldalán 260 méter hosszú jégkocka olvadásáról beszélnénk. Az olvadás sebessége ráadásul gyorsulni látszik, a műholdfelvételek alapján hatszor gyorsabb, mint amilyen 30 évvel ezelőtt volt.