Az elmúlt napokban bekeményített a tél, az éjszakai tartós mínuszok miatt még a vörös kódot is életbe léptette a belügyminisztérium. A -10 fok valóban nem játék, főleg az utcán, de a közelében sincs annak, amit az örök fagy körzetében található legnagyobb városban, Jakutszkban élnek meg az emberek nap mint nap.
Nehéz elképzelni, amikor a -30 Celsius-fok már nem számít különösebben hidegnek, az átlagos minimumhőmérséklet pedig -40 fok alatt van. Oroszországban, a szibériai Jakutszk városában azonban ez számít természetesnek a januári és februári hónapokban (a valaha mért legalacsonyabb hőmérséklet -64 fok, a legalacsonyabb havi átlag pedig -51 fok volt). Igaz, itt sincs egész évben hideg, a nyári hónapok (júniustól augusztusig) egészen elviselhetők, a júliusi középhőmérséklet például 18 fok. A többi hónap viszont messze van a kellemestől, decembertől februárig például még soha nem mértek plusz fokot.
Az élet azonban télen sem áll meg, de a számunkra hétköznapi tevékenységek néha egészen komoly felkészüléssel járnak. A zord körülmények közötti élet bemutatásával többen is foglalkoznak, egyikük Kiun B, akit több mint három millió ember követ a YouTube-on.
Minimum két kabát és szőrmecsizma
A tartalomgyártó ebben a videójában például a mindennapi élet kihívásait mutatja be. Mielőtt elhagyja a lakást, Kiun a leggingsre teveszőr térdvédőt és zoknit húz, erre jön a sínadrág, majd a pulcsi fölé két kabát, és persze sál, sapka teszi teljessé a szettet. A cipő sem sima bakancs, mint mondja, az percek alatt átfagyna, speciális szőrmecsizma húzása után megy a kinti mínuszokba.
Még az olyan egyszerű feladatok, mint a videofelvétel elkészítése is kihívást okoz, Kiun operatőre három kamerával készült, amelyeket nagyjából tízperencként cserél, különben egész egyszerűen megfagynának. Az emberek sem bírnak sokkal többet, negyed óra után a szabadon hagyott felületen – az arcon és az orron – elkezdnek megjelenni a fagyási sérülések, ezért gyakran az egész arcukat eltakarják, amíg a szabadban tartózkodnak.

Komoly kihívásokkal jár az autózás is, kint egy percre sem lehet leállítani ugyanis a motort, mert szinte azonnal megfagy az akkumulátor. Akinek nincs garázsa, az rendszerint speciális autótakarót használ, valamint egy olyan kiegészítőt, ami automatikusan beindítja a motort, ha az utastérben -5 fok alá csökken a hőmérséklet. Az autók téliesítését, a hordozható garázsok használatát ebben a videóban mutatják be.
D-vitamin hiány, téli depresszió majdnem egész évben
Jakutszk az északi szélesség 62 fokán fekszik (nagyjából Stockholm magasságában), ami azt jelenti, hogy az állandó sötétség problémája őket elkerüli. Azonban a napot sokszor így sem látják huzamosabb ideig, ami a gyakori sűrű ködnek tudható be. Nem meglepő, hogy ennek az élettani hatásai nem túl kedvezőek, mindennapos a téli depresszió (SAD).
Jakutszkban a hipotermia és a fagyási sérülések, valamint utóbbi következtében a végtagok elvesztése is igen gyakori. Ez utóbbi főként a hajléktalan lakosságot érinti, de az átlagemberek körében sem ritka. Egy videójában Kiun is szóvá teszi, hogy az orrán már elkezdett fehéredni a bőr, ami a fagyási sérülés első jele.
A legáltalánosabb problémát azonban a vitamin, azon belül is a D-vitamin hiánya jelenti. Kiun például egy tartós D-vitamin kúra után képes elérni az egészséges értékek közelébe, amiről az orvos is csak annyit mond: soha ilyen magas értéket még ezen a környéken nem látott.
A videós még egy érdekes tanulmányt is idéz, amely szerint – főként a hideg miatt felgyorsult metabolizmus következtében – biológiailag gyorsabban öregednek azok az emberek, akik a Föld ezen részén élnek.
Jeges fürdő, jégen futás – mozogni a mínuszokban is érdemes
Az állandó, durva hidegben rengeteget segít, ha az ember tud rendszeresen mozogni, ami a mentális állapotára is jó hatással van. Természetesen Jakutszkban is léteznek „hagyományos” megoldások, fitneszappok, edzőtermek, de persze akadnak olyanok is, akik kihasználják a hideg időt.
Kiun egyik videójában bemutatja a helyi „rozmárokat”, egy olyan társaságot, akik jeges fürdővel frissülnek fel – igen, -40 fokban is. Ilyen időjárás mellett már a lék megnyitása sem egyszerű, mert a víz nagyon gyorsan visszafagy. Miután megnyitják a léket egy létrán bemászva teljesen alámerülnek a jeges vízben. Miután kimásznak, nagyon gyorsan sapkát, kesztyűt és csizmát húznak, hogy elkerüljék a fagyási sérüléseket, majd testmozgással pezsdítik fel magukat.
A jeges fürdő gyakorlatát szerte a világban sokan űzik, bár az egészségügyi hatásairól megoszlanak a vélemények. Kiun videójában mindenesetre egy rozmár azt állítja, hogy amióta részt vesz a jeges fürdőkön, elmúlt a cukorbetegsége, nincsenek epilepsziás rohamai és a szívgyógyszereit is elhagyta. Azért hozzáteszik azt is, hogy nem minden jakutföldi született rozmár, rendszerint nyáron kezdik el hozzászoktatni magukat a merüléshez, így bírják aztán télen is.
Vannak olyanok is, akik ebben az időben is hajlandóak kimenni futni a jégre, sőt – mint a videó egy szereplője megjegyzi – nem is feltétlenül öltöznek olyan melegen, hogy kevésbé izzadjanak. Egyébként ez a tevékenység – leszámítva a -40 fokot – egészen hasonlít az európai szokásokhoz, még a futócipőik is hasonlóak, igaz, kívülről zoknit húznak rá, hogy ne süvítsen annyira be a szél és ne csússzon a jégen.
Tradicionális családok, leszakadó rétegek
Bár kellemesnek nem nevezhető, az emberek egy része egészen elviselhető körülmények között él Jakutszkban is. Noha a hatvan centi vastag falak és a három rétegű üvegablakok sem szigetelnek tökéletesen, havi 120 köbméter gázért például csak egy-két ezer forintnak megfelelő összeget kell fizetni egy másik youtuber, Maria Solko elmondása alapján, ami nem a világ vége (igaz, a központi fűtést használó házak esetében magasabb a rezsiszámla).
Rengeteg ember él azonban ideálisnak semmiféleképpen sem nevezhető körülmények között. Jakutszk külső részein előfordulnak olyan szegénynegyedek, ahol régi, kétszintes faházak állnak. Itt a központi fűtés arra már nem elég, hogy meleg legyen bent, extra réteg ruhák és takarók alatt telnek a mindennapok. Ezeken a helyeken az általános kényelem is hiányzik, folyó víz, csatorna nincs, az emberek a dolgukat jobb időben nyilvános mosdókban, télen pedig a szobában, vödörbe végzik.
Akadnak olyanok is, akik kevésbé a nehéz anyagi helyzet, inkább a kultúra miatt követik a tradicionális életmódot, akár nomád rénszarvaspásztorként, vagy olyan puritán házakban, ahonnan hiányzik az európai értelemben vett komfort. Ezeken a helyeken mosás, fürdés heti egyszer van, ami egész napos program, ugyanis a fürdő felfűtésével kezdődik, ami nagyjából 5 órát vesz igénybe. Vizet pedig úgy szereznek, hogy a kertben havat szednek, amit aztán a fürdő melege megolvaszt. Benti vécé itt sincs, azonban, mint mondják, ez nem is baj, a csőbe ugyanis könnyen befagyhat a matéria, ami kellemetlen volna.
Nyitóképünk illusztráció, fotó: AFP / Anadolu / Slava Lyufa