Szerintük a platformot szándékosan úgy tervezték, hogy a gyerekek bármi áron fel akarják hívni magukra a figyelmet.
Beperelték a TikTokot annak a négy brit tinédzsernek a szülei, akik a videómegosztó platformon terjedő „kihívás” következtében vesztették életüket 2022-ben. Erről a BBC ír.
A kereset szerint – amit a szülők nevében az amerikai székhelyű Social Media Victims Law Center (A közösségi média áldozatainak jogi központja) nyújtott be – Isaac Kenevan, Archie Battersbee, Julian „Jools” Sweeney és Maia Walsh halálát az úgynevezett „blackout challenge” okozta, amelynek résztvevői addig fojtogatják magukat vagy tartják vissza lélegzetüket, amíg el nem vesztik eszméletüket, és az erről készült videót feltöltik a TikTok-ra.
Az amerikai Delaware államban benyújtott beadvány arra hivatkozik, hogy a halálesetek előre megjósolhatóan következtek abból, hogy a TikTok üzemeltetője, a ByteDance szándékosan úgy tervezte meg a platformot, hogy függőséget okozzon, és arra késztesse a gyerekeket, hogy bármi áron igyekezzenek felhívni magukra a figyelmet. A TikTok arra hivatkozik, hogy a kihívással kapcsolatos kereséseket és hashtageket 2020 óta tiltják, és más veszélyes tartalmakat is korlátoztak a platformon. Az érintett szülők szerint azonban a TikTok káros tartalmak végeláthatatlan áradatát zúdítja a gyerekekre, akik egészen biztosan nem ilyen videókat kerestek, amikor elkezdték használni a platformot.
A magyar médiahatóság tavalyelőtti felmérése szerint itthon a 11-17 éves gyerekek 38 százaléka találkozott már veszélyes kihívásokkal az interneten, és 5 százalékuk részt is vett ilyenben.