A minisztérium igyekezett úgy kiírni az új rektori pályázatot, hogy arra csak Keller András jelentkezhessen, mégis, a tárca közlése szerint összesen öt pályázat érkezett be a határidő lejártáig.
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektori pozíciójára öt pályázat érkezett, amíg augusztus 21-én 23:59-kor lejárt a határidő, de a postai ügyintézés határidejét figyelembe véve elvileg még befuthatnak további jelentkezések is – közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium.
Korábban úgy lehetett tudni: noha a minisztérium igyekezett kifejezetten úgy meghatározni a pályázás feltételeit, hogy annak a szóba jöhető jelöltek közül csak Keller András feleljen meg, rajta kívül még egyvalaki pályázik. Most a tárca hivatalos közléséből kiderült, ez mégsem így van. Sőt,
közzétették az eddig ismert pályázók neveit is: Győriványi György Sándor, Keller András, Kutnyánszky Csaba, Marosi László, Tóth Péter.
Közülük talán Kutnyánszky neve jelenti a legnagyobb meglepetést, hiszen az egyetem jelenlegi rektorhelyettese nevezhető az egyetem jelöltjének, és gyakorlatilag épp ő az, akinek kizárása érdekében a minisztérium visszavonta a pozícióra kiírt első pályázatot. A második pályázati kiírásban – amelynek most járt le a határideje – már az szerepelt, hogy a jelöltnek nemcsak egyetemi tanárnak, de a legmagasabb művészeti kitüntetés birtokosának is kell lennie. Ilyennel Kutynánszky nem rendelkezik.
A minisztérium ugyanakkor azt is közölte, a fenntartó „valamennyi, a pályázati feltételeknek megfelelt pályázatot” küldi majd meg az egyetemi Szenátus részére – azaz várhatóan Kutynánszkyét nem is fogják továbbítani, hiszen ő nem felel meg a feltételeknek.
Sőt, zeneakadémiai forrásaink érdeklődésünkre azt mondták, Kutynánszky valójában nem is a pályázat második körében jelentkezett, hanem még az azóta – igaz, formálisan csak szóban – visszavont első pályázatra,
így az sem világos, a minisztérium által megnevezettek közül ki az, aki valóban most aspirál a címre.
„A vonatkozó jogszabályi előírások és az Egyetem alapító okiratában foglaltak szerint a pályázatokat a Szenátus az elbírálás keretében rangsorolja, ezt követően a fenntartónak felterjeszti a rektori kinevezés érdekében, várhatóan szeptemberben. A jelenlegi rektor megbízatása október 31-én lejár, ennek megfelelően az Egyetem új vezetője munkáját november 1-jén kezdi meg” – írja a folyamatról a minisztérium.
Keller András kedden nyilvánosságra hozta a pályázatát, azt ebben a cikkünkben mutattuk be:
Itt van Keller András pályázata: jön a zenei kombinát a Zeneakadémián
Nagyon sok pénzből, még jobb Zeneakadémiát ígér Keller András a pályázatában. Információink szerint a másik pályázó Tóth Péter zeneszerző.
Arról a feszültségről pedig, hogy Keller rossz viszonyban vált el korábban a Zeneakadémiától, és jegyzőkönyvek szerint az óráit sem tartotta meg, itt írtunk:
Most akkor megtartotta óráit Keller András, vagy sem? - durvul a Zeneakadémia rektori pályázata körüli balhé
Jegyzőkönyv bizonyítja: Keller András nem tartotta meg az óráit. Ő maga azonban ezt tagadja, szerinte mindent úgy tett, ahogy abban megállapodott a Zeneakadémiával. Vashegyi György, az MMA elnöke megfenyegette az akadémikusokat, ami miatt az Amadinda Együttes vezetője besokallt.
Valamint a Fülke című podcastünk legutóbbi adásában is szóba került a Zeneakadémia ügye:
Fülke: „Elengedni a legjobb művészeket hazaárulás, nem konzervativizmus"
Kiderült-e, mi a célja az MCC-nek és az államnak a Librivel? Miért darálja be a Zeneakadémiát is a Csák-minisztérium? Hogyan vágta le az infúzióról is a színházat a kormány? Miért szégyen, ha a magyar filmek külföldi színekben versenyeznek? Bemehet-e Orbán Viktor Daniel Ek irodájába, hogy letiltassa Krúbi számait?