Hollywood legsokoldalúbb színészének tartják, akivel a szerzői filmes rendezők épp úgy megtalálták a hangot, mint A Karib-tenger kalózait gyártó Disney. Mindig is azok a különc, szürreális figurák álltak neki a legjobban, akik valami sérült, szentimentális és gyermeki lelket takargattak a bizarr külső mögött. Az utóbbi években azonban nem a kiváló színészi kvalitásaitól volt hangos a sajtó, hanem a zűrös magánéletétől, botrányaitól. Elég komoly vádak merültek fel vele szemben, de egy javára döntő bírósági ítélet után a filmes világ óvatosan újra nyitni kezdett felé. Johnny Depp 60 éves, és úgy fest, a mélyrepülés után kapott még egy esélyt a szakmától.
Az Alice Cooperrel és Joe Perryvel közös zenekarával, a Hollywood Vampires-szel hamarosan Budapesten is koncertező Johnny Depp az utóbbi időben valamivel nagyobb hangsúlyt fektet a zenélésre, mint a filmezésre, de ezen már csak abból kifolyólag sem kellene meglepődni, hogy Depp eleve zenéléssel kezdte a karrierjét. A Kentucky államban született Deppnek jó ideig meg sem fordul a fejében, hogy színészettel foglalkozzon, zaklatott gyerekkorából fakadó traumáit – legalább húsz helyen élt, mielőtt a családjával letelepedtek a floridai Miramarban, később szülei válása pedig annyira megviselte, hogy drogozni kezdett, és egy alkalommal összevagdosta a karját – a The Kids nevű punk zenekarban gitározva próbálta túlélni.
Az együtteshez azt követően csatlakozott, hogy az iskolát 16 éves korában abbahagyta. És bár a zenekar szakmailag aratott ugyan kisebb sikereket, de pénzt nem sokat kerestek vele a tagok, Johnny Depp például egy ideig egyik barátja autójában élt. Húszéves volt, amikor elvette az együttes basszusgitárosának sminkesként dolgozó húgát, aki bemutatta őt a pályakezdő Nicolas Cage-nek. Az ő révén kapta meg a Rémálom az Elm utcában című horror egyik mellékszerepét, és a forgatás annyira megtetszett neki, hogy elhatározta, ő is színész lesz. Így kezdődött a hollywoodi karrierje, amely aztán Oliver Stone mellett folytatódott. Stone addigra már megírta A sebhelyes arcú forgatókönyvét, és A szakasz című háborús drámájára készült, amelyben egy kisebb szerepet az akkor 23 éves Deppre osztott. A fiatal színészpalánta Charlie Sheennel és Willem Dafoe-val játszhatott egy filmben.

A népszerűséget és ismertséget azonban nem a Stone-dráma, hanem a következő évben a 21 Jump Street című krimisorozat kölyökképű nyomozójának megformálása hozta meg a számára, három évig játszott a sorozatban. Ezt követően fekete bőrdzsekis rock and roll sztárként énekelt a Cry-Babyben.
1989-ben egy filmbemutatón találkozott kolléganőjével, Winona Ryderrel, akibe azonnal beleszeretett, el is jegyezték egymást, de pár hónap múlva szakítottak. Depp ekkor döntött úgy, hogy a szépfiús imázst és a kommersz produkciók világát egy időre maga mögött hagyja, és elvállalta 1990-ben Tim Burton bizarr hangulatú meséjének, az Ollókezű Edwardnak a címszerepét, amelyben partnerét már Ryder alakította.

Ez volt az első film, ahol már megjelentek Depp színészi játékának klasszikus karakterjegyei, és a később védjegyévé vált, a zord külső mögött sérült ember személyiségtípusa. Alakításáért Golden Globe-díjra jelölték.
Később Tim Burtonnel többször dolgozott együtt, közös munkájuk eredménye lett az Ed Wood 1994-ből, az Álmosvölgy legendája 1999-ből és a Sweeney Todd - A Fleet Street démoni borbélya, amelyért 2008-ban megkapta a Golden Globe-díjat és Oscarra is jelölték.
A kilencvenes években több kiváló filmrendezővel is dolgozhatott együtt. 1995-ben például az amerikai független film egyik legfontosabb alakja, Jim Jarmusch rendező ajánlotta fel neki a Halott ember című western-dráma főszerepét, 1993-ban Emir Kusturica Arizonai álmodozók című filmjében játszhatott, 1998-ban pedig a Monty Python alapítótagjának, Terry Gilliamnek a Félelem és reszketés Las Vegasban című filmjében formálhatta meg a gonzo-újságírás atyját, Hunter S. Thompsont. Az újságíróval annak egészen a haláláig Johnny Depp közeli barátságot ápolt, annyira, hogy később ő szórta szét Thomspon hamvait.

A színészek közül is legnagyobb nevekkel játszhatott. A Fedőneve: Donnie Brascóban Al Pacino oldalán láthattuk, Lasse Hallström Gilbert Grape című filmjében pedig a később ugyancsak óriási karriert befutó Leonardo DiCaprio mellett. Hallström rendezte a 2000-ben bemutatott Csokoládét is, amely klasszikus romantikus vígjáték volt, itt Depp egy pillanatra visszatért a "szépfiús" szerepbe Juliette Binoche partnereként. A filmet öt Oscar-díjra jelölték.
Johnny Depp a magánéletben ekkor már Vanessa Paradis társa volt, két gyerekük született, és utóbbi, Lily-Rose Depp épp a napokban debütált egy HBO-sorozat, a The Idol főszereplőjeként.
Johnny Depp számára a világraszóló siker a kétezres évek elején érkezett csak el, amikor 2003-ban először vállalt szerepet egy nagy hollywoodi szuperprodukcióban, a Walt Disney A Karib-tenger kalózaiban. Valószínűleg senki sem számított rá, hogy Depp a világ legismertebb kalózává formálja a történetbeli Jack Sparrow-t, sőt Sparrow ellopja a show-t a film összes többi szereplője elől. Ez a bravúr abszolút Johnny Depp érdeme, aki sajátos megjelenést, gesztusokat és mozgást talált ki figurájához. Állítólag a "klasszikus" kalózokra nyomokban sem emlékeztető Jack Sparrow kapitány alakjához az ihletet a Rolling Stones gitárosa, Keith Richards szolgáltatta. A szerepért Johnny Depp élete első Oscar-jelölését is behúzta, és mivel a film 654 millió dollárt kaszált a pénztáraknál, a színész még négyszer tért vissza a szerephez (2006-ban, 2007-ben, 2011-ben és 2017-ben). Nem rég belengették, hogy tervben van a franchise 6. része is, de az még nem tisztázott, hogy Johnny Deppet visszavárják-e a filmbe.
Hollywood egyik legsokoldalúbb színészét 2004-ben jelölték másodszor az Oscar-díjra az Én, Pán Péter című filmért, a következő évben pedig a Roald Dahl regénye alapján készült Charlie és a csokigyárban kapott főszerepet.
2010-ben hetedszer dolgozott Tim Burtonnel, ezúttal az Alice Csodaországban című filmben. Voltak persze, gyengébb filmek is, mint a Gyilkosság az Orient Expresszen vagy Az utazó, amelyek nem sikerültek olyan jól, de azért inkább az az állítás igaz, hogy amihez általában Johnny Depp nyúl, azt szeretni is fogja a közönség, kritika egyaránt.
Sokáig utolsó említésre méltó szerepe a 2018-as Legendás állatok - Grindelwald bűntettei című filmben volt: a Harry Potter-univerzumhoz tartozó filmben a sötét varázsló Gellert Grindelwald ruháját öltötte magára.

Botrányok
Johnny Depp 2018-ban egy rákos professzort alakított a Richard búcsút mond című drámában, a Hazugságok városa című filmben pedig a két egymással vetélkedő rapper, Tupac Shakur és The Notorious B.I.G. gyilkosait hajszolta nyomozóként – ez a bemutató azonban Amerikában három évet késett, mert a stáb egyik tagja testi sértés miatt pert indított Depp ellen.
És nem ez volt az első eset, amikor törvénybe ütköző magatartással vádolták meg Deppet. Még 1993-ban barátja, River Phoenix a Depp tulajdonában lévő klub előtt halt meg drogtúladagolásban, így az érzelmi sokk mellett a kábítószer-kereskedelem (alaptalan) vádjával is szembe kellett néznie.
Az utóbbi években óriási érdeklődésre tartott számot az elmérgesedő Depp-Amber Heard per, a hollywoodi sztárpár tárgyalótermi drámájáról még dokumentumfilm is készült.

Depp 2015-ben vette feleségül Amber Heard színésznőt, aki a következő évben azonban már be is adta a válókeresetet. A színész két évvel később rágalmazás miatt pert indított exfelesége ellen, aki egy véleménycikkben azt állította, családon belüli erőszak áldozata volt. A hatalmas médiafelhajtással kísért, öt évig tartó és botrányokkal teli tárgyalássorozat – amelynek során mindketten fizikai erőszakkal vádolták a másikat – 2022 végén ért véget. Miután mindkét fél egymást perelte rágalmazással, ezért két ítélet született a tavalyi év hollywoodi perében. Az első és a második is Johnny Depp javára szólt: a színész megnyerte volt felesége ellen a rágalmazási pert minden vádpontban, Amber Heard vádját azonban nem találták minden esetben bizonyítottnak.
A jogi hercehurca megakasztotta Depp karrierjét, Hollywood megvonta tőle a szerepeket, a Legendás állatok folytatásba sem várták már vissza. A filmes nyilvánosság elé csak az idei cannes-i filmfesztiválon tért vissza a francia Jeanne Du Barry című kosztümös film főszerepében. Rehabilitációját a közönség vegyesen fogadta, egyrészt vastapssal ünnepelték a filmet, amelyben a színész XV. Lajos királyt játssza, másrészt viszont francia feminista szervezetek tiltakoztak az "agresszornak" tartott Depp "visszafogadása" ellen.

Az amerikai filmipar egyelőre tartózkodó vele szemben, és bár Johnny Depp újra filmez, alapvetően európai produkciókban vesz részt. A halál ára című, 1997-ben rendezett filmje után például újra a kamera túloldalára áll, és Amedeo Modigliani olasz festőről forgat filmet.
A most 60 éves Johnny Depp életének következő nagy etapjában tehát minden bizonnyal az lesz a nagy kérdés, hogy mikor nyitja ki előtte újra a kaput Hollywood, és hogy vajon kinyitja-e annyira, hogy a végén még egy Oscar-szobor is átférjen a résen. A 2003-ban és 2009-ben a People magazin által a világ legszexisebb férfijának választott Deppet ugyanis összesen háromszor jelölték Oscarra, de a jelölést egyszer sem tudta díjra váltani.
Még több Kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: