A hivatalos kínai álláspont szerint biztosabb így a tesztelés, mert a koronavírus nyomai több ideig jelen lehetnek az ánuszban, mint az orrban vagy garatban.
Az orrból és garatból származó minták elemzése helyett mostantól minden Kínába érkező külfölditől kötelezően székletmintát vesznek, análisan – jelentette a brit The Times.
A kínai kormányzat szerint ugyanis ez a típusú szűrés nagyobb biztonsággal mutatja ki a koronavírus-fertőzöttséget. A lap idézett egy felső légúti betegségekkel foglalkozó orvost, aki szerint a székletmintákban tovább maradnak kimutathatók a kórokozó nyomai.
Az új előírás értelmében tesztelőközpontokat alakítanak ki a pekingi és a sanghaji repülőtéren.
Annak a híre, hogy a Kínába lépéskor ilyen szűrővizsgálatot végeznek, először a múlt héten járta be a világsajtót: amerikai diplomaták állították, hogy ennek kellett alávetniük magukat. A kínai külügyminiszter szóvivője akkor azt állította, nincs tudomása arról, hogy az amerikaiakat is ilyen módon tesztelték volna.
Ha sokan addig nem is hallottak a módszerről, egy ideje már alkalmazták az ázsiai országban. A teszt nagyjából úgy zajlik, mint az orrban és garatban alkalmazott pálcikás módszer, csak épp itt a végbélnyílásnál vezetik be a pálcikát, és a rektumból vesznek mintát.
A művelet meglehetősen kellemetlen, ezért a pekingi japán nagykövetség a minap arra kérte a kínai kormányt, hogy hagyjon fel az anális koronavírus-teszteléssel. A követségen több japán is panaszt tett a metódus miatt. Állításuk szerint az eljárás megalázó és lelkileg megterhelő volt, ami pszichés szorongást okozott náluk.
