FT: Egy volt Stasi-tiszt amerikai befektetőkkel indítaná újra az Északi Áramlat 2 gázvezetéket
A projekt mögött állítólag Matthias Warnig, Putyin jó barátja és korábbi Stasi-hírszerző áll.
A projekt mögött állítólag Matthias Warnig, Putyin jó barátja és korábbi Stasi-hírszerző áll.
Az ukrán államfő azt követően beszélt az Axel Springernek, hogy a Washington a Post a Pentagon-iratok alapján megírta, a Biden-kormány már hónapokkal a támadás előtt tudott az ukránoknak a gázvezetékek felrobbantását célzó tervéről.
Skandináv közszolgálati televíziók közös nyomozása hétről hétre tár fel részleteket a tavaly szeptemberben történt robbantásról, most úgy tűnik, orosz haditengerészeti hajók lehettek a közelben amikor az eset történt.
Németország az ukrajnai invázió óta jelentősen csökkentette orosz gázimportját és a hivatalos kormányzati kommunikáció szerint a jövőben nem szándékozik azt ismét növelni. A háttérben történt lépések viszont arra utalnak, hogy fenntartanák az Északi Áramlat háború utáni újraindításának lehetőségét. Moszkva közben Kína felé kacsingat.
A műveletnél jelen volt a földgázvezeték-rendszer megépítésére alapított cég képviselője is.
A volt német kancellár az orosz energiafüggésről és a háború lehetséges befejezéséről is beszélt.
Vlagyimir Putyin orosz elnök azt mondta, hogy a gázszállítás Európába az Északi Áramlat-2 vezeték épen maradt szakaszán keresztül továbbra is biztosított lehetne, ha azt az unió hajlandó lenne üzembe állítani.
Valóban robbanások történtek az Északi Áramlat csővezetékeknél – állapították meg az előzetes helyszíni vizsgálatok alapján a svéd hatóságok. Szerintük is erős a gyanú, hogy szabotázsakció történt.
A földgáz most a Balti-tengerbe ömlik. A szakértők szerint a robbanás ereje több száz kilónyi TNT-ével ér fel.
Szinte biztos, hogy szabotázsakció áll az Északi Áramlat vezetékeiben történő robbanás mögött. Sokan Oroszországot vagy az Egyesült Államokat sejtik a háttérben. Washingtontól ez egy rendkívül kockázatos lépés lenne, amivel tönkrevághatnák a szövetségi kapcsolataikat. Moszkva viszont elég sokat profitálhat belőle, még ha drága mulatság is a saját vezetékeikben kárt okozni.
Két nappal azután, hogy robbanásokban megrongálódtak az Északi Áramlat gázvezetékek, a Gazprom bejelentette, hogy leállít minden gázszállítást, amely Ukrajnán keresztül érkezik Európába. Mivel a Jamalt már májusban letekerték, ha betartják a friss ígéretüket, akkor az utolsó jelentős, Európába befutó csövük a Török Áramlat meghosszabbítása, a Balkáni Áramlat lesz, mely a szerb határon lép be Magyarországra.
Orosz "önmerénylet" lehetett a művelet, de Ukrajna vagy egy szövetségese is végrehajthatta, nyilatkozták a Tagesspiegel című lapnak berlini biztonsági források.