Tüntetést szervez a Magyar Orvosi Kamara
Úgy gondolják, harminc éve nincs érdemi reform az egészségügyben.
Úgy gondolják, harminc éve nincs érdemi reform az egészségügyben.
Budapesten is átalakult a háziorvosi ügyeleti ellátás október elsejével. Vidéken már másfél éve működik az új rendszer, az eddigi tapasztalatokról és arról, hogy miért lett volna jobb elhalasztani az átállást, Álmos Pétert, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnökét kérdeztük.
Az eddigi havi kettő helyett akár hatszor is beoszthatnák az orvosokat ügyelni, csökken a pihenőidő, az ebédidőt pedig le kell dolgozni aszerint a jogszabály-tervezet szerint, amelyet a MOK véleményeztetésre kapott az egészségügyi államtitkárságtól.
A MOK-elnök a hvg360-nak adott interjújáról és annak visszhangjáról is beszélt.
Fokozatosan vonul ki az állam az egészségügy területéről, és közben a kormányzati lépésekből kirajzolódik, hogy az ellátásban a magánellátóknak nemcsak kiegészítő, hanem nagyon is fontos szerepük lesz – mondta a hvg360-nak adott interjúban Álmos Péter, a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Egyetért Orbán Viktorral abban, hogy az egészségügyi rendszer katyvasz, a kormány irányai viszont nem egyértelműek. Az ellátás színvonala sokat romlott az elmúlt 5-10 évben, és miközben próbálják ezért a dolgozókra tolni a felelősséget, a valódi ok a pénzhiány.
Kincses Gyula nyugdíjba vonulásával eddigi alelnöke veszi át a stafétát a MOK élén.
Álmos Péter szerint a MOK-nak „nem egy háttérben meghúzódó, besimuló szervezetnek kell lennie", de „nem is a konfrontáció a cél”.
A Magyar Orvosi Kamara alelnöke szerint egy öt-tízezer fős kamara is lehet ütőképes.
Álmos Péter a miniszter által a szombati kormányinfón megfogalmazott vádakra adott részletes cáfolatot.
Határidőre nem jelent meg az orvosi béremelést, átvezénylést és másodállást korlátozó törvény végrehajtási rendelete, a késlekedésből az Orvosi Kamara arra következtet, a kormány kitolhatja a törvény hatályba lépését. Most már látták a végrehajtási rendelet tervezetét, abban valóban 100 munkanapban maximalizálnák az egészségügyi dolgozók kivezényelhetőségét és az összeférhetetlenségi szabályok bevezetésében is várható a két év haladék.
Az 1001 orvos hálapénz nélkül nevű Facebook-csoport tagjai több mint egy éve névvel vállalták, hogy nem fogadnak el hálapénzt. Megnéztük, mi változott a hazai egészségügyben az azóta eltelt időszakban.