Fénymásolt címkével verték át a palackvisszaváltó automatákat, vádat emeltek ellenük
Sikerült kijátszaniuk a rendszert, de lebuktak.
Sikerült kijátszaniuk a rendszert, de lebuktak.
Bár sokak számára bosszantó lehet, hogy nem lehet úgy levenni egy műanyag palack kupakját, mint korábban, az, hogy az európai döntéshozók rögzíttették azt a flakonhoz, régóta az egyik legjobb dolog, ami a környezetvédelem terén történt.
Több szóda és szörp, kevesebb műanyag palack fogy – ezt tapasztalja a legnagyobb szénsavasító készülékeket gyártó cég a palackvisszaváltás bevezetése óta.
A francia Agir pour l’environnment nevű szervezet bevizsgáltatta a műanyag palackokat, és kiderült, többféle mikroműanyag van benne, mint amiről korábban tudni lehetett. Ráadásul darabszámra is egyre több lesz benne, minél többször nyitnak ki egy PET-palackot.
Vacakoló mohus applikáció, torlódó sorok, hektikusan működő, gyakran rossz automaták – olvasóink tapasztalatai alapján még mindig köhécsel a kötelező palackvisszaváltás gyorsan felfutó rendszere. És bizony a panaszok kezelése is lassú.
Jobb, ha odafigyel, mennyit áll a napon egy műanyagpalack: ha sokat, egy új tanulmány szerint veszélyes anyagok oldódhatnak a benne tárolt folyadékba.
Az Európai Unió még 2018-ban döntött arról, hogy a műanyag kupakokat rögzíteni kell a palackokon. Bár ez elvileg több műanyag előállításával jár, a cél épp a környezetvédelem.
Leragasztották a lyukakat, mert ha rossz palackot dobnak bele, összezavarja a rendszert, és a jó palackok még nincsenek forgalomban.
Új információkat osztott meg az egyszer használatos italos palackok a január 1-vel induló visszaváltásáról az Országos Kereskedelmi Szövetség: több mint 1100 üzletben lesz ilyen gép, és elárulták azt is, mit nem kellene beléjük dobni.
Automata hulladékgyűjtő hajót mutattak be az Újpesti-öbölben. A hazai fejlesztésű eszközt öntanuló kamerarendszerrel is felszerelték, hogy minél hatékonyabban azonosítsa a folyón érkező hulladékot. Először a Bodrogon és a Tiszán vetik be jövőre.
A Coca-Cola a világ egyik legnagyobb műanyagszennyezője, a fenntarthatósági vezetője megmagyarázta, miért ragaszkodnak a műanyaghoz.