#magánszínház
A kormánnyal egyeztetne a független színházak támogatásáról Karácsony Gergely
A főpolgármester szerint Budapest eddig erején felül segítette a független alkotóközösséget, ám a válság és a kormányzati elvonások miatt erre idén nem maradt mozgástere.
„Meg fogjuk hirdetni az Átrium tizedik évadát”
Eddig több mint negyvenmillió forintot adományoztak kérés nélkül a színház nézői, és ebben még nincs benne az az összeg, amellyel negyven kávézó támogatta a csütörtöki bevételével az Átriumot.
150 milliót ad a főváros a bajba került független színházaknak, de vissza kell téríteni
Karácsony Gergely hangsúlyozza: a főváros képtelen átvenni a kormánytól a színházak támogatásának feladatát, ezért ha netán megérkezne az Átriumhoz és a többi színházhoz az állami támogatás, visszakérik a segélyt.
„Ennek nem szabadna megtörténnie, ez rombolás” – Tényleg bezár az Átrium?
„Nem lehet szavakkal kifejezni, amit most érzünk” – írta csütörtök este a budapesti Átrium színház abban a posztban, amelyben közölték: két hét múlva kénytelenek bezárni, és végleg leereszteni a függönyt. Megmentheti-e a színházat a közönség, van-e politikai szándék a háttérben, és miért jutott ide az Átrium? Erről kérdeztük a színház produkciós menedzserét.
Lukáts Andor: "Hol van már az a Viktor, akivel tegeződtünk?"
Amikor a hatalom képviselői visszaélnek a pozíciójukkal, és megtehetik, hogy ők mondják meg, hogyan éljek, azt elfogadhatatlannak tartom - nyilatkozta a HVG-nek a 77 éves Kossuth-díjas színész-rendező, aki elmondta azt is, hogy mit kérdezne a miniszterelnöktől, ha találkozna vele. Portréinterjú Lukáts Andorral.
„Senki sem akarja a független, üzleti alapon működő színházakat ellehetetleníteni”
Zalán János, a Színházművészeti Bizottság elnöke, a Pesti Magyar Színház igazgatója elmagyarázta a HVG hetilapnak, miért érdemelt a színháza ötször annyi tao-pótlást, mint amennyit beszedett volna.
Decemberre ígérik az első premiert Nacsa Olivér és Németh Kristóf magánszínházában
Nacsa Olivér és Németh Kristóf szerint van már jogosultsága itthon egy piaci alapon működő színháznak, ezért alapítanak magánszínházat. Állandó helyük még nincs, de az első bemutatót a tervek szerint még idén megtartják.
Németh Kristóf: "Itt az ideje bepótolnunk a rendszerváltást"
Az értelmiség talán még megmentheti az országot – Németh Kristóf színészből avanzsált a budapesti Játékszín igazgatójává, aki küldetésének tekinti, hogy egy magánszínház élén kardoskodva hozza újra össze a hazai szakmát. Németh szerint az állam felé megfelelés és bókkompetencia a rendszerváltás óta kísért, helyette valós piaci versenyre van szükség, hiszen csak a függetlenséggel érhető el, hogy egy színház cirkusz helyett valós társadalmi tükörként működhessen.
Csendben lángol a magyar színház
A színház mindig prioritást élvezett a kultúrpolitikában, ma pedig a teátrumok többsége már nemcsak a pénztárcájánál, de ideológiájában is összenőtt az állammal. A póráz elleni lázadás kockázatos, mégis gyorsan terjedő formája a privatizáció, melynek során az igazgatók, háttértulajdonosok és teljes társulatok igyekeznek bebizonyítani, a magyar színház nem az adófizetők finanszírozta kényszerű sznobéria, hanem valós piaci tényező. Budapesti teátrumvezetőket kérdeztünk visszautasíthatatlan ajánlatokról, több száz fős nappalikról és milliomos nézőkről.
Németh Kristóf: "súlyos milliárdok tűntek el magánzsebekbe"
A Játékszín igazgatója megalapítaná a Magánszínházak Szövetségét, melynek tagja lesz a Karinthy Színház, a Rózsavölgyi Szalon, a marosvásárhelyi Yorick Stúdió, de akár a Centrál Színház is. Németh Kristóf szerint régen eljött volna már annak az ideje, hogy minden színházvezető felelősséget vállaljon a rábízott javakért.
Miért vesz színházat Puskás Tamás?
A főváros szabadulna a Centrál Színház fenntartásától, a jelenlegi igazgató pedig bejelentette szándékát a teátrum megvételére. Puskás Tamást kérdeztük a döntéséről.