Felveri az ingatlanárakat a Nagy Márton-i pénzeső az átlagos magyar család számára
Az állampapír-kifizetések és a kormányzati intézkedések nyomán felpörgött az ingatlanpiac, ugranak az árak, ám aligha épül több új lakás.
Az állampapír-kifizetések és a kormányzati intézkedések nyomán felpörgött az ingatlanpiac, ugranak az árak, ám aligha épül több új lakás.
Harmadával nőttek az egészségpénztárak lakáshitelekhez kapcsolódó kifizetései tavaly.
Magyarországon a lakosság több mint 90 százaléka saját tulajdonú ingatlanban él, ami nemzetközi összehasonlításban is kimagasló arány. Ugyanakkor a Magyar Nemzeti Bank legújabb statisztikái meglepő képet festenek Budapest lakóingatlan-piacáról: a fővárosi ingatlanok mindössze 68 százalékában lakik a tulajdonos. A Bankmonitor írt arról, mi minden következik ebből.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) hitelezési felmérése alapján a megkérdezett hazai bankok 67%-a valamilyen formában szigorítana a lakáshitelek árjellegű feltételein, azaz drágítaná a lakáscélú kölcsönöket. De nem eszik ilyen forrón a kását, mennyire lehet reális egy komolyabb kamatemelés?
Az emelés a szabad felhasználású jelzáloghitelek kamatát nem érinti, de az állami kamattámogatású lakáshitelekét sem, amilyen például a CSOK Plusz.
Közel 30 százalékuknál az ingatlan értékének már 70 százalékát is meghaladta a folyósított hitel összege.
A tudatos takarékosság a lakásárak meredek emelkedésével egyre fontosabb tényezővé válik az önálló életre készülő, és ezzel együtt új otthonra vágyó fiatalok, családok körében. De legyen szó bárkiről, aki biztonságos, kiszámítható módon szeretne lakáscéljaihoz közelebb kerülni, az OTP Lakástakarék Prémium lehetőséget nyújt mindazoknak, akik hosszú távon saját ingatlanban gondolkoznak. A termék egyaránt vonzó megtakarítási és hitelopciókat kínál, a modern ügyféligényekhez igazítva, akár online szerződéskötési lehetőséggel is. Florova Anna, az OTP Bank Retail Hitelezési Tribe ügyvezető igazgatója ad némi betekintést a termék céljait, piaci fogadtatását és a jövőbeli fejlesztéseket illetően.
2024-től az első saját otthonukat megvásárló fiatalok akár 10 százalék önerővel juthatnak lakáshitelhez, ami jelentős könnyítés az egyébként minimálisan elvárt 20 százalékhoz képest. Ez ugyanis azt jelenti, hogy például egy 60 millió forintos lakás megszerzéséhez 12 millió forint helyett akár 6 millió forint is elegendő lehet. De kik kaphatnak 10 százalékos önerővel lakáshitelt, milyen feltételei vannak az egyes bankoknak a jogszabályban foglaltakon túl? Ezt járják körül az alábbiakban a Bankmonitor szakértői.
<strong>A jelenlegi piaci helyzet és a hosszú pénzpiaci hozamok növekedése áll a drágulás hátterében.</strong>
Bár az októberben a bankok által megítélt 118 milliárd forintnyi lakáshitel több, mint a 2023-as mélyponton, messze elmarad a korábbi évek csúcsértékétől. A felújításra adott hitelek sem kelendőek, emiatt rengeteg kis- és középvállalkozásnak nincs elengedő munkája.
A nagyobb vidéki városok sem dúskálnak a feltételeknek megfelelő ingatlanokban.
A gazdaságkutató csoport szerint a szóba jöhető, hitelképes magyar háztartások túlnyomó részének már így is van törleszteni valója, nem valószínű, hogy bevállalnának újabb kölcsönöket.