Kőolajat talált a Mol Tura közelében
A lelőhelyen fúrt kút napi ezer hordó kőolajat termel.
A lelőhelyen fúrt kút napi ezer hordó kőolajat termel.
Azzal, hogy az OPEC+ a hétvégén meglepetésszerűen bejelentette: csökkenti a kitermelést, az olajárak megugrásához vezet, és így a jegybankok inflációellenes politikája is súlyos csapást szenved el. Különösen problémás a helyzet Európában, mert a kontinens nettó olajimportőr.
A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagjai, valamint a szervezeten kívüli nagy olajtermelők, köztük Oroszország úgy döntöttek, tartják magukat ahhoz a vállaláshoz, hogy 2023 novemberéig napi kétmillió hordóval kevesebb kőolajat termelnek ki.
Noha az elmúlt időszakban az olajárak a háború előtti idők szintjére csökkentek, több olyan, részben éppen a háborúból eredő kockázati tényező van, ami miatt ez az áresés kérészéletű lehet. Az egyik kockázat éppen az, ha bekövetkezik az, amitől Európa fél és télen gázválság lesz. De Líbia, Brazília, Irak és Irán is kockázatot jelent.
A Greenpeace egy új jelentése arra mutat rá, hogy a globális olajcégek ahelyett, hogy csökkentenék az olajkitermelést, a petrolkémia és a műanyaggyártás felé fordultak, mivel a fosszilis tüzelőanyagok sem a közlekedésben, sem az energiatermelésben nem tesznek már ki akkora szeletet.
A koronavírus-járvány miatt túlkínálat alakul ki a kőolajpiacon, zuhannak az árak. Az OPEC a kitermelés visszafogását javasolta, ebbe Moszkva nem ment bele.
Csaknem 13 dollárral csökkent az Urals típusú orosz nyersolaj hordónkénti átlagára az idei első tíz hónapban éves összevetésben.
Tűz volt egy kaszpi-tengeri olajfúróplatformon, 30 munkás eltűnt, egy életét vesztette - közölte szombaton a SOCAR azerbajdzsáni állami olajvállalat, amely az eltűnt olajmunkások listáját is nyilvánosságra hozta. De elképzelhető, hogy sokkal többen vesztek oda.
Líbiában a háború előtti szint közel tizedére esett a kőolaj exportja, ami hatalmas bevételkiesést jelent az országnak.
A Gazprom minden lehetőséget kihasznál a ciprusi kőolaj- és földgázlelőhelyek kiaknázására - értékelte a Gazprombank Ciprusnak tett állítólagos felajánlását kedden a Vedomosztyi című orosz üzleti-politikai lap.
A cseh kormány azt tervezi, hogy az állam belép a veszteséggel gazdálkodó Ceská Rafinérská olajfinomító társaságba, amely jelenleg külföldi tulajdonban van.
Tavaly újabb csúcsra emelkedett a kőolajtermelés Oroszországban: az energetikai minisztérium szerdai tájékoztatása szerint 2012-ben átlagosan napi 10,37 millió hordó kőolajat termeltek az oroszországi vállalatok, ez 1 százalékkal több az egy évvel korábbinál. Ez újabb rekord Oroszország történetében azóta, hogy felbomlott a Szovjetunió.