Hat szokás, amitől boldogabbak lehetünk
Ezzel a néhány szemléletbeli változtatással sokat tehetünk azért, hogy javítsunk a közérzetünkön, ezáltal az életminőségünkön is.
Ezzel a néhány szemléletbeli változtatással sokat tehetünk azért, hogy javítsunk a közérzetünkön, ezáltal az életminőségünkön is.
Ha olvasási szokásai kimerülnek a Facebook-bejegyzések, rövid hírek vagy a gyorsrizs csomagolásán található utasítások böngészésében, akkor sok mindenről lemaradhat, és nem is csak az olvasmányélményekre gondolunk. A könyvek ugyanis a kreativitásra, a koncentrációkészségre és a stressz-szintre is hatással lehetnek, de még ezen kívül van egy sor jótékony hatása a napi olvasásnak.
A mesterséges intelligencia használata jól jöhet a kutatóknak, segítheti karriercéljaik beteljesedését. A tudomány egészére nézve viszont van egy negatív hatása.
A magyar diákok kreativitása jóindulattal közepes – ezt a következtetést lehet levonni a PISA-felmérés egyik „melléktermékéből”. És akkor még nem volt szó az elit- és hátrányos helyzetű intézmények eredményeiről.
A legutóbbi PISA-vizsgálat eredményei szerint a magyar diákok kreatív gondolkodása nagyjából az OECD-átlag körüli. A kreativitás fejleszthető, ezt egy tíz éve futó magyar program egyértelműen bizonyítja. Hogy segít a kirekesztés elleni küzdelemben és egyben a matekban is egy kitalált diáktárs? Mit keresnek román művészek az erdélyi magyar iskolákban? Hogy lehet a valószínűségszámítást a könyvtárban gyakorolni? Interjú Németh Szilviával, a Kreatív Partnerség Magyarország vezetőjével.
Azt hiszi, hogy az ember a kreatív, a mesterséges intelligencia pedig csak segíti? Nem is tévedhetne nagyobbat. Igaz, még a kutatók sem értelmezik mélyebben az ezzel kapcsolatos eredményeiket, inkább csupán bemutatják ezeket.
A kreativitást parancsszóra nem egyszerű előcsalni, de nyomás alatt sem lehetetlen feladat, hogy kihozzuk magunkból a maximumot. Ha elsajátítunk pár technikát, bárhol, bármikor képesek lehetünk fókuszáltan ötletelni.
Az átlagfelhasználó kevésbé, a hirdetők annál inkább szeretik a reklámokat, amelyeket egyre nehezebb kikerülni. A Google annak érdekében veti be a mesterséges intelligenciát, hogy a mostaninál elégedettebbek legyenek a hirdetők (és talán a felhasználók is).
Megálmodott világsláger, félrehallott kérés alapján született lemez, valódi, öntöttvas üllő a stúdióban, továbbá a poptörténet legfontosabb zenekarának egyéb titkai és a kreativitás kibontakoztatásának módjai. Beatles-rajongóknak kötelező, a többiek pedig, ha megnézik, garantáltan Beatles-rajongók lesznek. A Disney+ csatornán futó 3,2,1 című sorozat valószínűleg a legizgalmasabb zenei műsor ma a streaming-tengerben.
Aki egy jó ötleten agyal, annak érdemes gyorsan aludnia, de éppen csak egy keveset. Kreatívabb lehet az ember a szokásosnál, ha az alvás legkorábbi szakaszából ébred – állítják az anekdoták mellett immár kutatók is.
Állandóan számos különféle szinten élünk és dolgozunk. Ha az egyik szintet megzavarják, az energiát és fókuszt von el a többitől, egészen addig, amíg a zavar meg nem szűnik. Amikor a dolgok egyensúlyban vannak, a természetes és fenntartható kreatív energia áramlása minden törekvésen keresztül elérhetővé válik. Részlet David Allen Bármire készen – GTD című könyvéből.
A műsorvezetőt és rendezőt már több mint húsz éve láthatjuk a képernyőn, és ez idő alatt megtanulta kezelni az életformájával járó nehézségeket. De hol érzi magát a legnagyobb biztonságban, és hogyan adja át a szüleitől hozott értékeket a gyerekeinek? Egyáltalán mennyire érzi magát otthon egy színpadon, és hogyan éli meg a rendezéssel járó stresszt? Till Attilával beszélgettünk.