Történelmet írt egy amerikai cég, azzal, hogy sikerült eljutniuk a Holdra
A Firefly Aerospace a második olyan magáncég, amelynek sikerült a Holdra való sima leszállás.
A Firefly Aerospace a második olyan magáncég, amelynek sikerült a Holdra való sima leszállás.
Új illusztrációkat adott közre a SpaceX, melyek segítségével képet kaphatunk arról, mire lehet majd számítani 2026-ban, amikor az Artemis III küldetés során ismét ember lép a Holdra.
Egy éven belül már ember is megközelítené a Holdat az Artemis-2 küldetés során, de a NASA egyelőre még hallgat arról, hogy az első teszt során mi okozta az Artemis-1 hőpajzsát érintő váratlan problémákat. Pedig ennek a sérülése végzetes lehet a legénység számára is.
Kína a tervek szerint 2030-ban küldene három embert a Holdhoz, hogy közülük kettő leszálljon a felszínére. Az ehhez szükséges űrruha már elkészült.
A hőpajzsot, a fokozatokat szétválasztó csavarokat, valamint az elektronikus rendszereket is érintik azok a problémák, melyekre a NASA főfelügyeleti szervének új jelentése hívja fel a figyelmet. Az amerikai űrhivatal már dolgozik az űrhajósokra nézve veszélyes hibák orvoslásán.
Ellenáll a zord holdi körülményeknek, és rossz fényviszonyok között is jó minőségű képeket lehet készíteni a Nikon által fejlesztett kamerával, amely az Artemis-misszió holdra szállásánál tesz majd jó szolgálatot.
Egy sziklának dőlve fejezhette be a landolását az Intuitive Machines holdszondája, de már a leszállás előtt is támadt egy kisebb probléma a lézeres távolságmérővel. Jó hír azonban, hogy ezzel még nem fulladt kudarcba a küldetés.
A japán űrhivatal egyik robotja, a The Lunar Excursion Vehicle 2 fotót készített a múlt pénteken a Holdon leszálló SLIM-ről. Kiderült, a szerkezet fő hajtóműve meghibásodott.
Az Artemis 2 és 3 ütemtervét is módosította a NASA biztonsági megfontolásokból, mivel még több dolgot is fejleszteni kell az űrhajón.
Az Apollo-küldetések során sosem használtak olyan nagy és erős hajtóműveket a landoláshoz, mint amik az Artemis-program során mennek majd a Holdhoz. Ez több kérdést is felvet.
Az űrhajón három fő alkotja a legénységet, közülük ketten még újoncok. Kína 2003-ban küldte első űrhajósát az űrbe, a mai kilövés után 6 hónapig lesz fent az újabb hajó.