Sztrájkot hirdettek az ortopédcipő-készítők
A héten még csak munkalassító sztrájkot tartanak az ortopédcipő-készítők, viszont ha nem emelnek a 10 éve megállapított hatósági árakon, akkor jöhet a teljes munkabeszüntetés is akár.
A héten még csak munkalassító sztrájkot tartanak az ortopédcipő-készítők, viszont ha nem emelnek a 10 éve megállapított hatósági árakon, akkor jöhet a teljes munkabeszüntetés is akár.
Ezzel a cipővel még csak véletlenül sem szabad a másik lábára lépni.
Több ezer fő munkája, több mint 100 hazai kis- és középvállalkozás léte és évi 132 ezer beteg ellátása került kritikus helyzetbe Magyarországon, miután egyre nehezebb körülmények között dolgoznak az ortopédcipő-készítők, akik nemcsak az egyre több ellátásra szorulót nem fogják tudni ellátni, de a legtöbbjük már a következő pár hónapot sem tudja finanszírozni.
Hat, legalább 100 éve működő családi vállalkozás mai gazdáit kérdeztük a túlélés és a generációváltás titkáról. Többségük annak ellenére tudott megmaradni, hogy kihaló szakmákat képvisel.
A Nietsch–Hajmási suszterájban úgy látják, a szakma meghalt, de az igény az egyedi cipőre nem; mesés sikerek várnának azokra, akik cipészmesterségre adják a fejüket. Már csak az a kérdés, honnan is lehetne azt megtanulni.
A világ három legmagasabb embere, köztük a 2,51 méteres török Sultan Kösen vehetett át új cipőt egy cipésztől a németországi Vredenben. A 63 éves Georg Wessels családi műhelye évtizedek óta látja el speciális lábbelivel a világ óriásnövésű embereit, akiknek sokat segítenek ezzel abban, hogy elfogadják önmagukat.
Hajmási Ibolya édesapja is cipész volt, ő is az lett, sőt, férjével is a kaptafa mellett ismerkedtek meg. A rendszerváltás után saját boltot nyitottak. Sokáig maguk is készítettek cipőt, de miután cipészmester férje meghalt, Ibolya már csak javítást vállal. Azt mondja, még néhány évig javítgatja a lábbeliket, aztán fiára hagyja a műhelyt. Ibolyáról ezúttal rendhagyó módon nem hagyományos fotógalériát, hanem egy hangos galériát készítettünk, amely videóként nézhető meg.
Kézzel varrott, 240-es bőrcipőt készített egy hajdúböszörményi lábbeli készítő. A milliós eszmei értékkel bíró cipőt egy közel kilenc és fél méter magas ember használhatná.