Az agyelszívás kompenzálása és az unió bővítése lenne a megoldás a munkaerőhiányra?
Az Európai Unió újabb bővítésének egyik fő motiválója a nyugati munkaerőhiány, de mi lesz akkor a kelet-európaiakkal?
Az Európai Unió újabb bővítésének egyik fő motiválója a nyugati munkaerőhiány, de mi lesz akkor a kelet-európaiakkal?
Ez rámutat, hogy bizonyos szakmákban a magyar felsőoktatás nem tud elég diplomást képezni, illetve a munkaadók nem tudják megfelelő bérekkel megakadályozni a hazai szakemberek elvándorlását.
Az orosz Google feladta: távozik Oroszországból a Yandex.
Megirigyelhették a konkurensek az Apple házon belüli chipjeinek sikerét. S hogy mit lehet tenni ilyen esetben? Hát elindul az agyelszívás, azaz a munkaerő-csábítás.
Legalábbis ebben reménykedik sok kibocsátó ország, amely visszavárja immár távmunkát végző szakembereit.
Soha nem látott agyelszívást szenvednek el a britek amiatt, hogy a szigetország kilép az Európai Unióból.
Kelet- és Közép-Európa több millió vendégmunkást exportált, mióta csatlakozott az Európai Unióhoz 2007-ben. A koronavírus-járvány miatt közülük több mint 1,3 millióan tértek vissza hazájukba. A nyitás után visszamehetnek-e? Egyáltalán vissza akarnak térni Európa nyugati felére, ahol rohamtempóban növekszik a munkanélküliség?
„Öt éve tapasztalatszerzés céljából pályáztam meg egy dubaji munkahelyet, nem akartam ott ragadni. Ma már azonban eszem ágában sincs visszamenni Törökországba” – mondta az AFP hírügynökségnek a Dilara álnéven nyilatkozó fiatal török informatikus, aki a digitális marketingben futott be szép karriert.
A Franciaországba érkezett migránsok körében magasabb a diplomások aránya, mint a fogadó országban. Míg a franciáknál ez az arány 27 százalék, addig az ott élő románok 37, a lengyelek 32 százaléka rendelkezik felsőfokú végzettséggel.
Nem hiszem, hogy bárki is bevándorlási engedélyhez szeretné kötni a jövőben informatikusok, agysebészek vagy bankárok munkavállalását Nagy-Britanniában. Erről beszélt egy parlamenti bizottság előtt Philip Hammond pénzügyminiszter.
Több mint tízezer szakképzett munkavállaló hagyta el az országot, és helyezkedett el szakmájában egy másik uniós tagországban az Európai Bizottság statisztikái szerint.
Európa-szerte egyre több diplomás pályakezdő a külföldi munkalehetőségekben látja a jövőt – írja a BBC.