Beperelték Lázár János minisztériumát a hegyvidéki Turul-szobor miatt
A kerületi önkormányzat cége szerint a tárcánál azt se tudták, kié a szobor, amit irodabútorok közé leltároztak.
A kerületi önkormányzat cége szerint a tárcánál azt se tudták, kié a szobor, amit irodabútorok közé leltároztak.
Ma újra heves viták zajlanak a XII. kerületi Turul-szoborról, miután a polgármesterré választott kutyapárti Kovács Gergely kampányában azt ígérte, eltávolítja a köztérről a sokak számára a nyilas terror – a környéken zajlott a világháború idején az egyik legnagyobb nyilas vérengzés – szimbólumaként megjelenő alkotást. 2005-ben, amikor a szobor felállítása körüli konfliktus zajlott, a HVG a turullal mint történelmi jelképpel is foglalkozott. Ezt a cikket közöljük most újra.
Nem Lázár János fejéből pattant ki először az ötlet, hogy egy turul-szobrot védelem alá helyezzen. A Jobbik már 2012-ben előállt az ötlettel, és ők nem is csak egy konkrét szobrot kívántak megvédeni, hanem minden turult. A Jobbik magát a jelképet akarta politikailag védetté nyilváníttatni (ahogy azt most a Mi Hazánk is szeretné elérni); az effajta totemállatok sérelmére elkövetett cselekedeteket a büntetőjog eszközével javasolták megtorolni. Ám a „turulos ismérvek” meghatározása nem egyszerű, ahogy az körképünkből is kiderül.
Lázár János ideiglenes műemléki védelemmel oltalmazza a XII. kerületi turulszobrot, hogy elcsaklizzon néhány szavazót a Mi Hazánktól, közben pedig valódi műemlékek tucatjai pusztulnak.
Ragaszkodik a turulszobor szoborparkba küldéséhez Kovács Gergely, a XII. kerület frissen megválasztott polgármestere. A politikus szerint megpróbálnak majd olyan megoldást találni, ami minél több embernek jó, de Toroczkai László valószínűleg nincs a listán. Ő már hétfőn hadüzenetet küldött az MKKP társelnökének, és a közelmúlt szélsőjobboldali megmozdulásaira visszaemlékezve ez valószínűleg nem üres fenyegetés.
A testület ugyan kiállt Ukrajna területi integritása mellett, de szerintük a háború nem lehet ürügy a kárpátaljai magyarok jogainak csorbítására.
A május végén elhunyt rendező kilencven évet élt, negyedszáz játék-, illetve dokumentumfilmet jegyzett. Újító szellemű alkotóként remek taktikai érzékkel, ám konok elszántsággal kerülgette a Kádár-kori cenzúrát.
Minket, magyarokat még mindig a hallgatás kultúrája határoz meg, a Turul-szobor körüli konfliktus pedig rámutat arra is, milyen keveset tudunk saját múltunkról, írja szerzőnk, akinek van javaslata a megoldásra is. Vélemény.
Pokorni Zoltán egy részletes leírást képzelt el a szobor mellé, hogy minek a szimbóluma is a turul.
Trianon is, a szovjet hadsereg is kezelhető volt vésővel, kalapáccsal.
A XII. kerületi Turul emlékművön lévő teljes névsort felül fogják vizsgálni.
Holttestet találtak a tatabányai Turul-szobornál - írja a Kemma.hu.