Magyar kutatók írása is bekerült a Science idei legérdekesebb tudományos cikkei közé
A Science az idei év legérdekesebb 10 tudományos közleménye közé sorolta Domokos Gábor, a BME Építészmérnöki Kar egyetemi tanára és szerzőtársai írását.
A Science az idei év legérdekesebb 10 tudományos közleménye közé sorolta Domokos Gábor, a BME Építészmérnöki Kar egyetemi tanára és szerzőtársai írását.
A folyóirat szerint az oltóanyag elkészülte a kormányok, az ipar, a tudomány és a nonprofit szervezetek közös erőfeszítése.
Tévedni emberi dolog, a jelek szerint pedig még a Nobel-díjasok is emberek.
Hajlékonnyá válik a világ legkeményebb természetben előforduló anyaga, a gyémánt, ha nanoméretű tűkké alakítják – mutatta be felfedezését egy nemzetközi kutatócsoport a Science című tudományos folyóiratban.
Valójában a tudományos szabadság és a tudományos intézetek függetlensége elleni fellépésről van szó – írja a magyar tudós.
A tudósok első alkalommal becsülték meg, hogy a daganatos betegségeket milyen arányban váltja ki a környezet, az életmód, az öröklés vagy a véletlenszerűség. A Johns Hopkins Egyetem kutatói szerint több mint 66 százalékban random mutációk okozzák a bajt.
Minden ellenfelét legyőzte pókerben egy új számítógépes program, amelyet a kanadai Albertai Egyetem és a prágai Károly Egyetem kutatói fejlesztettek.
Az influenzával való első találkozás meghatározza, hogy a későbbiekben miként reagál az ember szervezete a vírusra – állapították meg amerikai kutatók.
Egyre inkább az ember felelős a gleccserek zsugorodásáért: az elmúlt 160 évben a gleccserek tömegvesztésének 25-35 százaléka emberi tevékenység környezetkárosító hatásának számlája írható.
A rák immunterápiával történő kezelésében elért előrelépést választotta az év tudományos felfedezésének a Science, de a tekintélyes folyóirat frissen közzétett listájára a laboratóriumban őssejtekből létrehozott miniatűr szervek is felkerültek.
Magyar kutatóknak sikerült koponyán kívül elvégzett elektromos ingerléssel megállítani az epilepsziás rohamok egy bizonyos típusát állatkísérletekben, az eredményről az egyik legrangosabb amerikai folyóirat is beszámolt.
Három friss tanulmány is megerősíti a rákos őssejtek létezését és a daganatok kialakulásában játszott szerepüket. Az érintett tanulmányok közül kettő a Nature brit, a harmadik pedig a Science amerikai tudományos folyóiratban jelent meg szerdán.