Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#PET_kupa

Gazdaság Ballai Vince

Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek

Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.

Zhvg Gonda Gréta

Az ukrajnai háború miatt megduplázódott a Tisza megtisztításához szükséges idő

Az ukrajnai háború környezetterhelése a határokon túl is megmutatkozik: bár 2019 óta több mint 100 tonna hulladéktól szabadították meg a folyót a Tiszai PET Kupa, az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a Coca-Cola Magyarország által létrehozott kezdeményezésben, a Tisza teljes megtisztításához a felhalmozódott szemét 90%-a még hátravan - mondta el a hvg.hu-nak Molnár Attila Dávid, a PET Kupa társalapítója. Az önkéntesek hatodik alkalommal, Tiszaderzsen gyűltek össze szemetet szedni.

Zhvg Ballai Vince

Annyi hulladék van a Tiszán, ha azonnal meg is szűnne a szennyezés, még akkor is évekig tartana az eltüntetése

Az elmúlt két évben csak a Tisza-tónál 80 tonnányi hulladékot emeltek ki a folyóból a PET kupások. A műanyagszennyezés mértékét jól jelzi, hogy a Kiskörei vízlépcsőnél egy kisebb hulladékkezelő központot kell kiépíteni, aminek még akkor is évekig lesz dolga, ha azonnal megszűnne a PET-palackok tiszai utánpótlása.