Magyar bankok kilátásait is lerontotta a Moody's
Néhány nappal az után, hogy a magyar gazdaság kilátását stabilról negatívra rontotta a Moody’s, a hitelminősítő négy magyar bankról hozott döntést.
Néhány nappal az után, hogy a magyar gazdaság kilátását stabilról negatívra rontotta a Moody’s, a hitelminősítő négy magyar bankról hozott döntést.
A későbbi leminősítésre utaló döntést három év stabilitás után hozta meg a hitelminősítő, amely a kormányzati lépésekkel indokolta a változtatást.
Déli szomszédunk a hitelminősítő szerint sikeresen küzdi lefelé az államadósságot, a GDP-hez mért rátát 57 százalékra várják. Ez 14 százalékponttal lejjebb van, mint a pandémia előtt. Magyarországon a tavaly év végi 73,4 százalékról 73,2 százalékra javul, ha minden jól megy.
Vajon sikerül megállítani az államadósság növekedését? És beindítani a gazdasági növekedést? A Moodyʼsnál sem tudják a választ.
A nagy hitelminősítő utoljára 2021 őszén nyúlt hozzá a magyar hitelbesoroláshoz.
Sokan úgy látják, hogy az infláció hosszabb távon is magasabb maradhat, mint amilyen a járvány előtt jellemző volt, miközben a gazdasági teljesítmény sem tér vissza egyhamar a korábban megszokott növekedéshez. A kedvezőtlen gazdasági körülmények hatására a hitelpiaci feltételek is szigorodhatnak. Óriási felelősség hárul ilyen helyzetben a hitelminősítőkre, amelyek a modern pénzpiacok összes nagy válságának központjában ott voltak.
A nemzetközi hitelminősítő elsősorban azzal indokolta a döntését, hogy a jelek szerint a kínai kormány a pénzügyi stresszhelyzetben lévő regionális és helyi önkormányzatok, valamint a szélesebb értelemben vett állami szektor finanszírozási támogatására készül.
Leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról az Egyesült Államok lehetséges legjobb, „Aaa” szintű, világszerte mértékadóként nyilvántartott államadós-besorolásának kilátását a Moody's Investors Service.
Leminősítési felülvizsgálat alá vette Izrael államadós-kötelezettségeinek osztályzatait a Moody's Investors Service. A nemzetközi hitelminősítő elsősorban azzal a véleményével indokolta a lépést, hogy a Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet Izrael elleni váratlan támadása nyomán megnövekedtek az eddig is magas geopolitikai kockázatok, amelyekkel Izrael kénytelen szembenézni.
Harmadik recesszióját szenvedi el a magyar gazdaság 2010 óta, ennek fő okai ezúttal az infláció, az annak megfékezésére megemelt kamatok, valamint az uniós támogatások hiánya. Az Orbán-kormány hitelt kér Brüsszeltől, holott korábban erről hallani sem akart.
A Moody’s Investors Service idei második ütemezett hitelminősítését tartotta.
A lehetséges legrosszabb, gyakorlatilag államcsődöt jelző besorolási szintre minősítette vissza Fehéroroszországot a Moody's Investors Service. A nemzetközi hitelminősítő elsősorban azzal indokolta a lépést, hogy Fehéroroszország egyoldalúan saját valutájára denominálta át devizakötelezettségeinek törlesztését, és a Moody's minősítési módszertana szerint ez törlesztési csődnek felel meg.