Két orosz drón Moldovában robbant fel, bekéretik a nagykövetet
Maia Sandu moldovai elnök szerint Moszkva terrort terjeszt és civileket támad.
Maia Sandu moldovai elnök szerint Moszkva terrort terjeszt és civileket támad.
A Dnyeszteren túli szakadár terület nem kér a további uinós segítségből – írja a Bloomberg.
Az orosz kamuállam az év elejéig ingyen kapta Moszkvától a gázt, de január elsejével a csapokat elzárták és több százezer ember maradt fűtés és melegvíz nélkül.
Az ausztriai és németországi populista jobboldal nyomulásáról ír a Spiegel. A leendő osztrák kormánynak a nemzetközi színtéren elsősorban Ukrajna kapcsán kell világossá tennie, hogy a jó oldalon áll, írja a Die Presse. A Bloomberg szerint itt az idő a demokratikus intézmények védelmére összpontosítani Ausztriában. Kína, Irán, Oroszország és Észak-Korea összezár, az Egyesült Államok jól teszi, ha felkészül a veszélyre, mondja Hal Brands, a Johns Hopkins Egyetem tanára. Donald Trump ugyan kinyilvánította, mire készül a diplomáciában, de a várható eredmény vegyes, írja a Wall Street Journal.
Január elsejével a Gazprom nem exportál tovább gázt Ukrajnán keresztül, így a magát Dnyeszter Menti Köztársaságnak nevező orosz bábállamba sem küld többet, bár ha akarna, megtehetné.
Ezután Magyarországra is csak Törökországon keresztül érkezik az orosz gáz.
A Gazprom a tartozásokra hivatkozik, a moldávok szerint viszont politikai fegyverként használják ellenük az energiát.
A földgázellátási zavarok miatt alakult ki feszültség Moldova és a területén található szeparatista Dnyeszter Menti Köztársaság között.
A 22 éves moldovai állampolgárt embercsempészettel is vádolták, a vele egy autóban utazó nepáliakkal együtt elmenekült a baleset helyszínéről.
80 éve még nem létezett olyan, hogy moldáv nép, ez egy szovjet konstrukció volt, ami arra szolgált, hogy a régi orosz területi igényeknek megfelelően a második világháború után a Szovjetunióhoz csatolt Besszarábiát kulturálisan is le lehessen választani Romániáról. Persze a helyzet még ennél is bonyolultabb, mivel szép számmal élnek a területen olyanok, akik se nem románok, se nem oroszok, viszont Moszkvától várnak védelmet a románosítási törekvésekkel szemben. Egyebek között ez volt az oka annak, hogy alig néhány évvel a Szovjetuniótól történt elszakadás után, immáron demokratikus választásokon, éppen azt a kommunista garnitúrát szavazta vissza a nép a hatalomba, amelyet annak idején elkergetett. Ez az ellentmondás a néhány hete tartott, EU-s integrációról szóló népszavazás eredményein is meglátszott – minimális többséggel győzött az EU-párti álláspont.
Különös ez a nemzetközi cikkválogatás, hiszen amikor önök ezt olvassák, már szinte biztosra vehető, hogy Donald Trump lesz az Egyesült Államok következő elnöke, ugyanakkor ennek ismeretében is érdekesek a nemzetközi lapokban az elmúlt egy napban, az utóbbi órákban fölvetett kérdések. Az amerikai elnökválasztás mellett a FAZ a szlovák–kínai kapcsolatokkal, a Washington Post a moldovai választással, a Financial Times pedig a súlyos spanyolországi esőzésekkel foglalkozik.