Kizárták a legsikeresebb focicsapatot, a Kuangcsou FC-t a kínai bajnokságból
Fő szponzoruk, az Evergrande ingatlanfejlesztő cég csődje óta lejtmenetben van a csapat.
Fő szponzoruk, az Evergrande ingatlanfejlesztő cég csődje óta lejtmenetben van a csapat.
Hszü Csia-jin a közelmúltig az ígért kínai gazdasági felemelkedés szimbóluma volt. A China Evergrande Group hitelfelvételekből táplált agresszív növekedését egykor az állam is támogatta, egy ponton viszont megálljt parancsoltak a szektor féktelen burjánzásának, ami bedöntötte a zászlóshajó céget. A problémákat Hszü nyakába varrták. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.
A kínai Evergrande 300 milliárd dolláros csődje hitelválságot válthat ki a világban. Tavaly a Crédit Suisse és három amerikai regionális bank jutott csődbe elsősorban az ingatlanhitelezés miatt – emlékeztet a CNN gazdasági rovata.
Hosszas huzavona után hétfőn elrendelték az Evergrande felszámolását. A világ egyik legnagyobb ingatlanfejlesztőjéből a világ legeladósodottabb cégévé vált kínai óriás széthordását azonban számtalan jogi buktató nehezíti, az elemzők hosszan elhúzódó ügyre számítanak. A befektetők a pénzük, a kínai lakásvásárlók pedig az otthonuk miatt aggódhatnak. Több mint 300 milliárd dollár a tét - és bizonyos fokig a kínai, így végső soron a teljes világgazdaság jövője is.
Január 29-ig kaptak haladékot, hogy meggyőzzék hitelezőiket, képesek lesznek kezelni 300 milliárdos adósságállományukat. Nem sikerült.
A bejelentés hatására az Evergrande részvényei jelentősen emelkedtek.
A meghallgatást december elejére halasztották.
Hui Ka Jant a múlt héten vették őrizetbe a kínai hatóságok.
Egyelőre nem tudni, hogy miért került a vállalatot alapító Huj Ka Jan házi őrizetbe, viszont korábban az ország déli részében a rendőrség letartóztatta a cég vagyonkezelő részlegének néhány munkatársát, akik befektetési termékek értékesítésével szereztek pénzt egyéni befektetőktől.
Kína második legnagyobb ingatlanfejlesztője augusztus közepén kért csődvédelmet New Yorkban.
Az Evergrande amellett, hogy a világ legeladósodottabb ingatlanfejlesztője, a központi szereplője egy meglehetősen fenyegető kínai építőipari válságnak.
Repedések mutatkoznak a kínai gazdaság több tartóoszlopán is, amiket a pekingi vezetés egyelőre gazdaságpolitikai ráolvasással próbál befoltozni. Az export motorja akadozik, az egyetemekről kikerült fiatalok nem találnak a végzettségüknek megfelelő munkát, az ingatlanszektor az összeomlás szélére sodródott, aminek globális következményei lehetnek.