Bóka János: A varsói gyors sosem fog befutni Budapestre
Az európai uniós ügyekért felelős miniszter szerint Magyarországon soha nem fordulhat elő, ami Lengyelországban, hogy a Brüsszel irányítja az ország vezetőit.
Az európai uniós ügyekért felelős miniszter szerint Magyarországon soha nem fordulhat elő, ami Lengyelországban, hogy a Brüsszel irányítja az ország vezetőit.
Ezentúl a „szuverenista reformfolyamatot” kell előmozdítania.
A két márciusi uniós csúcstalálkozó napirendje, a következő hétéves költségvetés előkészítése és – magyar javaslatra – az Európai Bizottság és a civil szervezetek közötti szerződések átláthatósága. Ezek voltak az Általános Ügyek Tanácsának legfontosabb témái.
A minisztériumok a 444 adatigénylésére árulták el, tárcavezetőik mennyit költöttek utazásra és szállásra – igaz, nem mindenhonnan érkezett használható válasz.
A magyar kormány több szempontból egyetért a lengyel uniós elnökség azon megközelítésével, hogy minden téma kapcsán legyen a biztonság az elsődleges szempont – fogalmazott sajtótájékoztatóján Bóka János európai ügyekért felelős miniszter Brüsszelben, az Általános Ügyek Tanácsát követően. Ahol egyébként a magyar jogállamiság is téma volt.
A magyar vezetés szerint a ki nem fizetett egymilliárd euró mögött a „baloldali brüsszeli bürokrácia” van, mert az nem kedveli a Orbán-kabinetet. Bóka János Európa-miniszter pár napja azt bizonygatta, hogy a magyar fél minden feltételnek eleget tett a pénz kifizetéséhez, írja a német lap.
Ritka helyzet állt elő a Transparency International Magyarország-konferenciáján: Bóka János EU-ügyi miniszter elfogadta a meghívást, rögtön utána pedig Vera Jourová uniós biztos beszélt, így miközben a kormány a TI jelentéseit egy laza sorosozással szokta lesöpörni az asztalról, lett egy rendezvény, ahol alkalom nyílt némi nyilvános kommunikációra is. A konferencia témája a jogállamiság, az EU értékei és az uniós pénzek – volt miről beszélni.
Az Európa-ügyi miniszterek megtartották Brüsszelben az első formális ülésüket a magyar elnökség alatt. Ennek a formációnak ebben a félévben Bóka János lesz az elnöke, a napirenden pedig a leginkább politikai jellegű kérdések szerepelnek, például a jogállamisági ügyek, vagy az uniós csúcsok előkészítése. Bóka János beismerte, az Európai Bíróság büntetése ügyében nincs mozgástere a kormánynak.
Hollandia példáját követné a kormány, kimaradna a migrációs paktumból, amelyet amúgy is ellenzett.
Az Országos Műszaki Irányító Törzs és az árvízhelyzeti operatív törzs mellé jön az uniós szintű Koordinációs Központ is, amely támogatásokról is dönthet.
Politikai hisztériakeltésnek tartja, és kettős mércét emleget a magyar kormány képviselője Brüsszelben az orosz és belarusz állampolgároknak biztosított munkavállalási célú letelepedési kedvezmény kapcsán. Bóka János szerint az új rendszer első hónapjában 14 személy kapott ilyen engedélyt, de azt nem árulta el, hogy milyen területeken alkalmazzák majd őket.
Deli Andor az európai konnektivitás megvalósításáért lesz felelős két évig.