Egy évig tartott előkészíteni a hatalmas generátor háromszáz kilométeres útját.
A magyar közlekedéstörténet legnagyobb, 720 tonnás közúti szállítmánya indult útnak múlt héten, és igazi mérnöki bravúrt igényelt többek közt, amikor áthaladt a magyar–román határ közelében található Apátfalvi-hídon. A 40 tonna teherbírású, 30 méter hosszú, három nyílású kis közúti hidat a szakembereknek ideiglenesen meg kellett erősíteniük, hogy elbírja a generátort szállító, 100 méter hosszú és 6 méter széles szerelvényt. Ehhez a mérnökök egy speciális alátámasztási rendszert terveztek, amely támaszonként akár 9 tonna terhelést is elvisel.
A híd megerősítéséhez 156 különböző hosszúságú elemet építettek be, köztük 108 nagy teherbírású támaszt, amelyek egyenletesen osztották el a szerelvény által kifejtett óriási terhelést. A stabilitást és az erőeloszlást az alumíniumból készült, könnyű és gyorsan szerelhető támaszok biztosították, amelyek a híd pályalemezét közvetlenül alátámasztva az extra terheket a patakmederben kialakított betonlemezre vezették át.
A rakományt jelentő generátor a Marosnémetiben épülő hőerőmű számára Amerikából indult, és hajón, majd a Dunán és a Tiszán keresztül érte el Szegedet, ahonnan több mint 300 kilométeren át közúton folytatta útját. Az előkészítés több mint egy évet vett igénybe, és a következő hónapokban további két rekordméretű generátort szállítanak majd a helyszínre.